ABD, ölümcül polis saldırısına ilişkin videonun ardından gergin durumda

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

WASHINGTON: ABD’nin güneyindeki Memphis şehri, yetkililerin kurbanın annesine göre onu ‘ezene kadar döven’ beş polis memuru tarafından siyah bir adama ölümcül saldırısını gösteren bir videoyu yayınlamaya hazırlanırken Cuma günü kargaşaya hazırlandı.
Siyahi olan polis memurları darp ederek adam öldürmekle suçlandı. Grup NicholsDikkatsiz araç kullandığı şüphesiyle durdurulduktan üç gün sonra 10 Ocak’ta kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 29 kişi.
CNN’e Nichols’un annesi RowVaughn Wells, “Onu ezdiler,” dedi. “Her yerinde morluklar vardı. Başı karpuz gibi şişmişti. Boynu şişkinlikten patlıyordu.”
Wells, “Oğlumun gittiğini biliyordum, yaşasa bile bir sebze olacaktı” dedi ağlayarak.
Memphis Polis Şefi CJ Davis, Merkezi Saatle 18:00’den (Cumartesi 0000 GMT) sonra yayınlanacak olan videonun Nichols’un annesi için bağırdığını gösterdiğini söyledi.
Davis, CNN’de “Bu videoda gördüğüm şey daha çok bir grup düşüncesi zihniyetiydi. Ve kimse araya girmek veya müdahale etmek için bir adım atmadı” dedi. “İşte bu yüzden suçlamalar bu kadar ciddi.”
Davis videoyu, Los Angeles’ta düzinelerce kişinin ölümüne yol açan günlerce süren ayaklanmalara yol açan 1991 Rodney King dayak videosuyla karşılaştırdı.
Davis, “Rodney King olayı sırasında polisteydim, bu aynı tür davranışlara çok benziyor,” dedi. “Daha kötü olmasa da hemen hemen aynı olduğunu söyleyebilirim.”
Nichols’un polis tarafından ölümü de Mayıs 2020 cinayetini hatırlattı George FloydMinneapolis’te beyaz bir polis memuru tarafından boğulması filme alınan başka bir siyah adam.
Floyd’un ölümünün videosu hızla yayıldı ve ülke genelinde bazen şiddet içeren büyük bir protesto dalgasını ateşledi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ırk ilişkileri ve polis vahşeti hakkında soruşturmalara yol açtı.
Memphis videosunun Perşembe günü geç saatlerde yayınlanmasıyla ilgili öfkeyi bekleyen Başkan Joe Biden, sükunet çağrısında bulundu.
Başkan yaptığı açıklamada, “Amerikalılar yas tutarken, Adalet Bakanlığı soruşturmasını yürütürken ve eyalet yetkilileri çalışmalarını sürdürürken, Tire’nin ailesinin barışçıl protesto çağrılarına katılıyorum.”
Polis memurları, bir iç soruşturmada aşırı güç kullandıkları ve yardım sağlamadıkları tespit edildikten sonra gözaltına alındı.
Memurlar, ikinci derece cinayet suçlamalarına ek olarak, nitelikli saldırı ve nitelikli adam kaçırma suçlamalarıyla da karşı karşıya.
ABD medyasının Cuma günü hapishane verilerine dayandırdığı haberine göre, beş kişiden dördü kefaleti ödedikten sonra hapishaneden serbest bırakıldı.
RowVaughn Wells, “İnsanlar o siyah polis memurlarının ailemize ne yaptığını bilmiyor” dedi.
“Ve gerçekten kendi ailelerine ne yaptıklarının farkında değiller. Kendi ailelerini tehlikeye attılar. Kendi ailelerini rezil ettiler. Siyah toplumu rezil ettiler.
“Bu videoyu bir kez gördünüz ve izlemediğimi biliyorum ama duyduğum kadarıyla korkunç. İnsanlık neredeydi? Oğlumu piñata gibi dövdüler.”