ABD seçim sonuçları Ukrayna’ya yardımın geleceği için ne anlama geliyor?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
WASHINGTON: Cumhuriyetçiler Meclisi kazanırsa, Ukrayna’ya ne kalacak?
GOP, ABD Meclisi’nde çoğunluğu kazanmaya yaklaştıkça, Washington’da gündemin üst sıralarında yer alan bir soru. Bazıları, Kongre’deki demokratik kontrolün sona ermesinin – ve ‘Önce Amerika’ muhafazakarlarının güçlendirilmesinin – Ukrayna Rus işgaliyle savaşırken sonunda ABD yardımının kesilmesine yol açabileceğinden korkuyor.
Cumhuriyetçiler Meclisi kazanırsa konuşmak için sıraya girecek olan Kevin McCarthy’nin son yorumları bu korkuları daha da artırdı. Cumhuriyetçilerin çoğunluğu ele geçirmeleri halinde Ukrayna için “boş çek” yazılmasını desteklemeyecekleri konusunda uyardı.
Ancak sert söylem hikayenin sonu değil. Meclis’in Cumhuriyetçi kontrolü Ukrayna’ya askeri ve insani yardım dilimlerinin gönderilmesini büyük olasılıkla zorlaştıracak olsa da, ülkeye destek her iki tarafta da derinlere iniyor.
İşte devreye giren faktörlere bir göz atın:
ABD HENÜZ NE VERDİ
Rus işgalinin Şubat ayında başlamasından bu yana, Kongre, Ukrayna için acil güvenlik ve insani yardım için on milyarlarca doları onayladı. Biden yönetimi ayrıca askeri stoklardan milyarlarca silah ve teçhizat sevk etti.
Eylül ayında milletvekilleri, 16 Aralık’a kadar federal hükümeti finanse eden bir yasa tasarısının parçası olarak Ukrayna ile ilgili yaklaşık 12,3 milyar dolarlık yardımı onayladılar. vatandaşlar.
Bu, önceki iki faturada sağlanan 50 milyar dolardan fazla.
GÜÇLÜ İKİLİ DESTEK
Bu arada, Ukrayna’ya mali destek iki taraflı güçlü bir destek aldı. Senato’da, GOP lideri Mitch McConnell ve güçlü kredi komitesinde önde gelen Cumhuriyetçi Richard Shelby, Ukrayna’ya yardım için erken ve tutarlı oylardı.
Son günlerde Sens de dahil olmak üzere diğer Cumhuriyetçiler. Tom Pamuk Arkansaslı ve Floridalı Rick Scott, partilerinin Ukraynalılara verdiği desteğin kararlı olduğu röportajlarında ısrar ettiler.
Scott, Pazar günü NBC’de yayınlanan Meet the Press’e yaptığı açıklamada, “Özgürlüğünü savunmak ve Rusya’nın genişlemeye devam etmesini engellemek isteyen Ukrayna’yı desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam etmeliyiz” dedi.
Ohio Cumhuriyetçi Senatörü Rob Portman ve Delaware Demokrat Senatörü Chris Coons da seçimden birkaç gün önce Ukrayna’yı ziyaret ederek iki partili desteği dile getirdiler.
Coons, “Ukrayna halkının Kongre’deki mücadelesine yönelik iki taraflı güçlü ABD desteğinin devam edeceğinden eminim” dedi. “Birleşik Devletler uzun zamandır özgürlük için savaşan bir ulus ve bu, bugün dünyadaki en önemli özgürlük mücadelesidir.”
Resim, Ukrayna yardımının çoğunluk desteğine sahip olduğu Meclis’te de benzer. Geçen ay partinin liberal tarafının Biden yönetiminden Rusya ile savaş konusunda diplomatik görüşmelere devam etmesini isteyen bir mektup bile, her iki taraftan gelen eleştirilerin ardından hızla geri çekildi.
Başkan Joe Biden ayrıca Çarşamba günü yaptığı seçim sonrası brifingde endişeleri gidermeye çalıştı ve Ukrayna’yı desteklemeye yönelik “iki yönlü yaklaşımını” sürdürebileceğine dair umutlarını dile getirdi. Her iki partiden de kongre liderlerini bu ayın sonlarında “ABD’nin ekonomik ve ulusal güvenlik önceliklerinin nasıl ilerletileceği” konulu bir tartışma için Beyaz Saray’a davet etmeyi planladığını söyledi.
BÜYÜYEN AŞIRI SAĞ MUHALEFET
Yine de Ukrayna’ya destek Cumhuriyetçi Parti’de evrensel olmaktan uzak.
Sağdaki bazı milletvekilleri, özellikle Donald Trump’ın “Önce Amerika” dış politika felsefesine uyanlar, ABD’nin kendi ülkesinde rekor bir enflasyon döneminde Ukrayna’ya milyarlar vermeyi göze alamayacağını söylüyor.
Aşırı muhafazakar Freedom Caucus’un bir üyesi olan Temsilci Marjorie Taylor Greene, geçen hafta Iowa’da Trump destekçilerinin düzenlediği bir mitingde “Cumhuriyetçiler arasında Ukrayna’ya bir sent bile gitmeyecek” dedi. Ohio’da, eyalet Senatosu yarışını yeni kazanan Cumhuriyetçi JD Vance, Kongre’nin “Ukrayna’ya giden para musluğunu eninde sonunda sona erdirmesi gerektiğini” söyleyerek ülkeye yapılan mali yardımı sona erdirmek için kampanya yürüttü.
McCarthy’nin seçim öncesi yorumları Ukraynalı şüphecileri selamlıyor gibi görünüyordu.
“Bence insanlar bir durgunluk ve Ukrayna’ya açık çek yazmayacaklar,” dedi McCarthy seçim öncesi röportajında. “Sadece yapmıyorlar. … Bu ücretsiz bir açık çek değil.”
McCarthy daha sonra bu yorumları geri aldı ve CNN’e Ukrayna’yı güçlü bir şekilde desteklediğini, ancak ileriye dönük “hesap verebilirlik” olması gerektiğine inandığını söyledi.
Biden, yönetiminin, Amerika’yı savaşa çekme riski taşıyan uçuşa yasak bölge talepleri de dahil olmak üzere Ukraynalılardan gelen her talebi kabul etmediğini vurguladı.
Biden, “Ukrayna’ya açık çek vermedik” dedi. “Ukrayna’nın yapmamamızı istediği çok şey var – biz yapmadık.”
YARDIMIN GELECEĞİ
Sağdan yükselen muhalefete rağmen, Kongre’nin Amerika’nın Ukrayna’ya mali ve askeri yardımını yakın zamanda sona erdirme riski çok az.
Meclis ve Senato’daki çoğunluk, demokratik bir müttefiki savunmaya ve Rus genişlemesine direnmeye değer olduğunu söyleyerek Ukrayna ile ittifakı destekliyor.
Ülke çapında 94.000’den fazla seçmen üzerinde yapılan ankete göre, ara seçimlerde oy kullanan Amerikalıların çoğu Ukrayna’nın askeri ve mali desteğini tam olarak destekledi. Yaklaşık 10 kişiden 4’ü bunun doğru olduğunu ve 10 kişiden 3’ü daha aktif olması gerektiğini söylerken, 10 kişiden sadece 3’ü ABD’nin Ukrayna’ya daha az tedarik etmesini istedi.
Yine de, Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçilere devredilmesinin Ukrayna’ya ek yardım geçişini daha da zorlaştıracağı açık. McCarthy, muhtemelen Biden yönetimiyle sert bir çizgi çizme konusunda sağın yoğun baskısı altında ve bu da onun Demokratlarla çalışmasını zorlaştırıyor.
Bu gerçeği göz önünde bulundurarak, koridorun her iki tarafındaki milletvekilleri, seçim sonrası durgunluğu Ukrayna’ya milyarlarca dolar ek askeri yardım taahhüt etmek için bir fırsat olarak görüyorlar. Bu yardım, bir yıl sonu hükümet fonu beyanına dahil edilebilir ve önümüzdeki aylarda ABD desteği sağlayabilir.
YURTDIŞINDAN GÖRÜNÜM
Bu arada, Ukraynalı yetkililer ara seçimlerin sonuçlarını yakından izliyor. Çarşamba günü bir yetkili, önceki gece uyanık kaldığını ve sonuçları takip etmek için telefonunda tekrar tekrar yenilemeye bastığını itiraf etti.
Ancak ülkenin savunma bakanı Oleksiy Reznikov Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD yardımının azalmasını beklemediğini söyledi.
Resnikov düzenlediği basın toplantısında, “Senato ve Kongre temsilcileriyle defalarca görüştüm ve her seferinde delegasyonlar ikiye katlandı.” dedi. “Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen desteğin iki taraflı ve iki taraflı olmaya devam edeceğini açıkça anlıyorum.”
Julia SvyrydenkoUkrayna’nın ticaret ve ekonomik kalkınma bakanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin desteğine bakılmaksızın, Ukraynalılar “varoluşsal bir savaş” olarak gördükleri şeyle savaşırken bile ülkenin harcamaları kısma çabalarını hızlandırdığını söyledi.
Svyrydenko, ABD’li yetkililerden Ukrayna’ya dış yardım ihtiyacını azaltması için herhangi bir baskı gelmemesine rağmen, Ukraynalı liderlerin Rus güçlerine karşı rekabet ederken bile ekonomiyi istikrara kavuşturmak için daha fazlasını yapmaları gerektiğini bildiklerini söyledi.
Ukrayna savaşın başlarında müttefiklerinden hızlı bir şekilde askeri yardım toplamaya vurgu yapmıştı, “ancak bir gün tekrar kendimize çok fazla güvenmek zorunda kalacağımızı anlıyoruz” dedi.