ABD, Ukrayna’ya 1,8 milyar dolarlık Patriot bataryası gönderdi

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
ABD’li yetkililer Salı günü, Biden yönetimi Ukrayna’ya hazırlanırken, ABD’nin Ukrayna’ya bir Patriot füze bataryası ve savaş uçakları için ilk kez hassas güdümlü bombaları içerecek büyük bir pakette 1,8 milyar dolarlık askeri yardım göndereceğini söyledi. Başkanı karşılamak Volodymyr Zelensky Washington’a.
ABD’li yetkililer, henüz açıklanmadığı için yardımın ayrıntılarını gizli tutmak kaydıyla açıkladı. Yardım, ABD’nin, giderek artan Rus füze saldırılarına karşı ülkenin hava savunmasını güçlendirmek için Ukrayna’ya göndereceği gelişmiş silah türünü genişlettiğine işaret ediyor.
Yetkililer, Çarşamba günü açıklanması beklenen paketin Pentagon stoklarından yaklaşık 1 milyar dolarlık silah ve silah, mühimmat, eğitim ve diğer yardımları finanse eden Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi aracılığıyla 800 milyon dolarlık bir finansman içereceğini söyledi.
Zelenskyy ve diğer Ukraynalı yetkililer, Batılı liderlere ülkelerine Rusya ile savaşında yardımcı olmaları için Patriot’lar da dahil olmak üzere daha gelişmiş silahlar sağlamaları için baskı yapıyor. Patriot’un, Batı’nın Rus hava saldırılarını püskürtmek için Ukrayna’ya teslim ettiği en gelişmiş karadan havaya füze sistemi olduğu söyleniyor. Askeri yardım duyurusunun zamanlaması – Zelenskyy savaşın başlamasından bu yana Ukrayna dışına ilk seyahatini yaparken – savaş devam ederken ABD’nin Ukrayna’ya desteğinin devam ettiğine dair güçlü bir sinyal gönderiyor.
Yardım, Kongre’nin büyük bir harcama tasarısının bir parçası olarak Ukrayna’ya yapılacak 44,9 milyar dolarlık bir yardımı daha onaylamak üzere olduğu bir sırada geldi. Bu, ABD desteğinin önümüzdeki yıl ve sonrasında da Cumhuriyetçilerin Ocak ayında Meclis’in kontrolünü ele geçirmesinden sonra da devam etmesini sağlayacaktır. Bazı GOP milletvekilleri yardımla ilgili endişelerini dile getirdiler.
Kısa yolculukta Zelenskyy’nin Beyaz Saray’da Biden ile görüşmesi, basının sorularını yanıtlaması ve Kongre’de konuşma yapması bekleniyor. Beyaz Saray yetkilileri, Rus işgalinden 10 ay sonra gerçekleşecek ziyaretin, Biden’ın ABD’nin Rus birliklerini savuşturmak için gereken sürece Ukrayna’nın yanında olacağı mesajının altını çizmeyi amaçladığını söylediler.
Biden ve Zelenskyy, 11 Aralık’taki görüşmeleri sırasında ziyaret olasılığını tartıştılar ve Beyaz Saray, daveti üç gün sonra resmen uzattı.
Patriot bataryasının gönderilmesi kararı, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın gelişmiş karadan havaya füze sisteminin teslimatının provokatif bir hareket olarak değerlendirileceği ve Patriot ve ona eşlik eden mürettebatın meşru bir hedef olacağı yönündeki tehditlerine rağmen geldi. Moskova ordusu. .
Ancak Beyaz Saray, Patriot’un teslimatının ABD’nin Ukrayna adına müdahalesini artırma anlamına geldiği fikrine karşı çıkıyor. Gazetecilere adının açıklanmaması koşuluyla ilgili bilgi veren üst düzey bir hükümet yetkilisi, Biden’ın yönetiminin Ukrayna’yı desteklemek için “öne eğileceğini” ancak “Rusya ile doğrudan savaşa girmeye çalışmadığını” açıkça belirttiğini söyledi.
ABD birliklerinin Ukrayna birliklerini yüksek teknoloji sistemini kullanma konusunda eğitmeleri gerekeceğinden, Patriot’un Ukrayna’daki ön hatlara tam olarak ne zaman varacağı belli değil. Eğitim birkaç hafta sürebilir ve Almanya’daki Grafenwoehr eğitim sahasında yapılması bekleniyor. Bugüne kadar, Ukrayna birliklerinin ABD ve Batı tarafından tüm eğitimi Avrupa ülkelerinde gerçekleşti.
Yetkililer, pakete ayrıca bilinmeyen sayıda Müşterek Doğrudan Saldırı Mühimmatı kitleri veya JDAM’lerin de dahil edileceğini söyledi. Kitler, kuyruk yüzgeçleri ve hassas navigasyon sistemleri ekleyerek büyük bombaları modifiye etmek için kullanılacak, böylece bir savaş uçağından bir hedefe atılmak yerine, serbest bırakılıp bir hedefe yönlendirilebilecekler.
ABD savaşçıları ve bombardıman uçakları JDAM’ları kullanıyor ve Pentagon bunları Ukrayna tarafından kullanılabilecek şekilde değiştirmek için çalışıyor.
ABD şimdiye kadar Ukrayna’ya ABD savaş uçakları sağlama konusunda isteksizdi. Rusya, gelişmiş uçakların kışkırtıcı olacağı konusunda uyardı ve ABD, bu savaş uçakları için önemli bakım ve eğitim ihtiyaçlarını gerekçe göstererek, diğer silahların daha uygun olacağını söyledi.
Dolayısıyla Pentagon, Ukrayna’ya bu ABD uçaklarını tedarik etmek yerine, Kiev’e filosunu bir ABD savaş uçağıyla elde edeceği yeteneklerle aynı yeteneklerle yükseltmenin yenilikçi yollarını bulmasında yardım ediyor.
Yardım paketi ayrıca Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi için bilinmeyen sayıda füze, binlerce top ve havan mermisi, kamyon ve HARM havadan karaya anti-radyasyon füzeleri içeriyor.
Yetkililer, Ukrayna liderliğinin acil yalvarışları ve kışın elektrik ve ısı kaybı da dahil olmak üzere ülkenin sivil altyapısının yıkıcı şekilde tahrip edilmesinin, sonunda ABD’nin vatanseverlere ikmal yapma konusundaki çekincelerini aştığını söylüyorlar.
Beyaz Saray ve Pentagon liderleri sürekli olarak Ukrayna’ya ek hava savunması sağlamanın bir öncelik olduğunu ve bir süredir Patriot füzelerinin düşünüldüğünü söylediler. Yetkililer, kış yaklaştıkça ve Rusya’nın sivil altyapıyı bombalaması arttıkça, bu düşüncenin giderek daha fazla öncelik haline geldiğini söylediler.
ABD’li yetkililer, Patriot’ları Ukrayna’ya teslim etme konusunda tereddütlüydü çünkü bunlar, Moskova’nın tepkisini kışkırtacak bir tırmanış olarak görülebilecekti. Ek olarak, gerekli olacak önemli eğitim hakkında endişeler vardı ve ABD birliklerinin onu çalıştırması gerekip gerekmediği sorgulandı. Biden, ABD muharebe birliklerini Ukrayna’ya göndermeyi açıkça reddetti.
Bir Patriot bataryası rutin olarak her biri dört füze alabilen sekiz adede kadar fırlatıcı içerir. Pentagon’un ABD’deki eğitim malzemelerinden gelecekti.
Faz dizili radar, kontrol istasyonu, bilgisayarlar ve jeneratörleri içeren tüm sistem, tipik olarak işletmek ve bakımını yapmak için yaklaşık 90 asker gerektirir. Ancak orduya göre, onu fiilen ateşlemek için yalnızca üç askere ihtiyaç var.