ABD, Ukrayna’ya ek güvenlik yardımı açıkladı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

WASHINGTON: ABD, açıklamaya göre, 425 milyon dolara kadar olan güvenlik yardımının yanı sıra Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi’nden (USAI) 1.75 milyar dolarlık fonun cumhurbaşkanlığı tarafından geri çekilmesinin onaylanması da dahil olmak üzere yeni bir güvenlik paketi duyurdu. ABD Savunma Bakanlığı.
Paket, mevcut Savunma Bakanlığı stoklarından 425 milyon dolar ve Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi fonlarından 1.75 milyar dolar çekti. Yeni paket, geçen Şubat ayında Rus askeri operasyonunun başlamasından bu yana Ukrayna’ya 29,3 milyar dolar sağladı.
Cuma günkü duyuruda ABD, Ukrayna’nın halkını savunmasına yardımcı olacak kritik hava savunma yeteneklerinin yanı sıra zırhlı piyade araçlarını ve Javelin tanksavar füzeleri, topçu mühimmatı ve konvansiyonel ve uzun menzilli silahlar da dahil olmak üzere Ukrayna’nın çok etkili bir şekilde kullandığı daha fazla ekipmanı ekliyor. ABD için menzilli füzeler HIMARS sağladı.
Açıklamaya göre, spesifik yetenekler arasında Yüksek Hareket Eden Topçu Roket Sistemleri (HIMARS) için ek mühimmat; ek 155 mm top mermisi; Ek 120 mm havan topları; İnsansız hava sistemlerine karşı koymak için termal görüntüleme nişangâhları ve ilgili cephaneye sahip 190 ağır makineli tüfek; 181 Mayına Karşı Korumalı Pusu Korumalı (MRAP) araç; 250 Javelin anti-zırh sistemi; 2.000 zırh önleyici füze; claymore anti-personel mühimmatı; cephane imhası; soğuk hava teçhizatı, kasklar ve diğer saha teçhizatı.
ABD, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’ya toplamda 30 milyar dolarlık güvenlik yardımı sözü verdi. Biden yönetimi. ABD, 2014’ten bu yana Ukrayna’ya 32 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı sözü verdi ve Rusya’nın 24 Şubat 2022’de sebepsiz, tam ölçekli işgalinin başlamasından bu yana 29,3 milyar dolardan fazla” dedi.
ABD’nin, Ukrayna’ya savaş alanındaki acil ihtiyaçlarının yanı sıra uzun vadeli güvenlik desteği ihtiyaçlarını karşılama yeteneği sağlamak için müttefikleri ve ortaklarıyla çalışmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.
ABD Dışişleri Bakanı Antony, Ocak ayının ilk haftasında ABD’nin Avrupalı müttefikleri ve ortakları olan Ukrayna’ya 3,75 milyar dolardan fazla değerinde askeri yardım açıkladığını söyledi. yanıp sönüyor bir açıklamayla duyurdu.
Blinken’in yaptığı açıklamada, “Bu yardım, şirketin hisselerinden 2,85 milyar dolarlık bir geri çekilmeyi içeriyor. savunma Bakanlığı uzun vadeli kapasite inşa etmek ve Ukrayna ordusunun modernizasyonunu desteklemek için derhal Ukrayna’ya ve 225 milyon dolarlık yabancı askeri finansmana.”
İçinde 682 milyon dolar da var” dedi. Avrupalılar için yabancı askeri finansman Ukrayna’ya askeri teçhizat bağışlarını teşvik etmek ve tamamlamak için ortaklar ve müttefikler.”
Özellikle ABD, Moskova’nın 24 Şubat 2022’de saldırısını başlatmasından bu yana Ukrayna’ya askeri ve insani yardım sağladı.