Ağaca tırmanmayı çocuk oyuncağı haline getiren Karnatakalı çiftçiyle tanışın | Mangaluru Haberleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
MANGALURU: Komale Ganapathi Bhat51 yaşında bir çiftçi BantwalÇiftçilerin uzun areka palmiyelerini yakınlaştırmasına yardımcı olmak için benzersiz bir ‘Areca bisikleti’ icadıyla sosyal medya kullanıcılarının ve Anand Mahindra gibi kodamanların dikkatini çeken kişi, şimdi tarım ekipmanlarını çiftçilerin diğer ağaçlara hızla tırmanmasına yardımcı olacak şekilde uyarladı. .
TOI’ye konuşan Bhat şunları söyledi: “2019’da areka ağacı tırmanıcısının piyasaya sürülmesinden bu yana, insanlar bana cihazın diğer ağaçlara tırmanmak için kullanılıp kullanılamayacağını sordu. Maben’s Engineering Solutions’dan Sherwin Maben’in desteğiyle Shivamogga, yakın zamanda yükseltildi ve lanse edildi. Hindistan cevizi, mango ve nefesi ağaçlarına tırmanmak ve inmek için kullanılabilir.”

Çiftçi ağaçlara tırmanmak için bisiklet yaptı

“Çiftçilerin ağaca büyük bir kolaylıkla tırmanabilmesi için tasarlanan makine, saat yönünde ve saat yönünün tersine 360 derece döndürülebilir. Koltuk rahattır ve bir litre benzin yaklaşık 70-80 hindistancevizi ağacına tırmanabilir. Yaklaşık 45 kg ağırlığındadır ve el arabası ile birlikte gelir. taşıması kolay. Herkes makineyi ağaca kendi başına bağlayabilse de, yardım edecek birinin olması ek bir avantaj. Makine, kadınların ve çocukların bile çalıştırabileceği şekilde tasarlandı” dedi.

“Bisikleti bir ağaca takmak yaklaşık bir dakika ve tırmanmak bir dakika daha sürüyor. Cihazın maliyeti 1,55 lakh Rs, ancak 40.000 Rs hibe ile sadece 1,12 lakh Rs’ye mal oluyor.” Yalnızca araştırma ve geliştirme sürecini, pazarlamayı destekliyorum Maben tarafından yapılıyor” dedi Bhat.

Motor iki zamanlı bir motora sahiptir, bu nedenle her litre benzin için 40 ml 2T yağ eklenmelidir. “Makinenin kullanımı güvenli ve bugüne kadar herhangi bir sorun bildirilmedi. Eyaletin dört bir yanından yaklaşık 1000 çiftçi Areca ağaç bisikletini satın aldı ve ben şahsen kullandım” dedi.

“Cihazın üretiminde kullanılan tüm ürünler yerel olarak tedarik ediliyor ve lazer kesim teknolojisi ile destekleniyor. Artık drone’lar pestisit püskürtmek ve uzun ağaçlardan meyve toplamak için kullanılırken, Tarımda insan dokunuşu ve teknolojinin bir karışımı çok önemli” Karnataka, Kerala ve Tamil Nadu’nun hindistancevizi yetiştirme alanlarındaki çiftçilerden ağaç bisikletine büyük talep. Cihaz, işgücü sıkıntısı sorununun çözülmesine de büyük katkı sağlayabilir” dedi ve çok ağaçlı tırmanma bisikletinin yağmur mevsiminde areka ağaçları için uygun olmadığını da sözlerine ekledi.
Kol saati Anand Mahindra, Karnataka’daki çiftçinin hindistancevizi ağaçlarına tırmanmak için ‘bisiklet’ icat ettiğini belirtiyor