AK, Karnataka’da bedava seçimlere karşı önlem almak için hücreler ve kontrol noktaları kuruyor | Bangalore haberleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

BENGALURU: Çeşitli partilerden siyasi yetkililerin seçmenleri ücretsiz hediyelerle ayarttığı ve dini kurumlara bağışta bulunduğuna dair raporların yağmasıyla, Hindistan Seçim Komisyonu (ECI) malların hareketlerini ve dağıtımını ve parasal işlemleri izlemeye başladı.
ECI, malların, narkotikler dahil diğer malzemelerin ve insanların hareketini kontrol etmek için eyalet sınırlarında kontrol noktaları kurmuştur. Ayrıca, Salı gününden itibaren, tüm Bölge Komiser Yardımcılarına (DC’lere) 7/24 gözetim sağlamak için bu kontrol noktalarına web yayını tesisleri olan güvenlik kameraları yerleştirmeleri talimatı verildi.
Manoj Kumar Meena, Karnataka’nın baş seçim görevlisi (CEO) TOI’ye eyalet çapında 50 kontrol noktasının kurulduğunu söyledi. Meena, “Faaliyetleri izlemek için polis, tüketim vergisi, ticari vergi ve nakliye departmanı dahil olmak üzere çok sayıda icra dairesi ile görüştük” dedi.
“Bu tür tesislerle koordinasyon sağlamak ve şüpheli mal, insan veya araç hareketi olması durumunda baskınlar yapmak üzere düğüm noktaları atanmıştır.” R. Venkatesh KumarEk CEO, Karnataka, nodal görevlileri ile dört toplantı yapıldığını açıkladı.
“Bu gözetim, kendi departmanlarına bireysel olarak yardımcı olurken, sonuçta ECI’nin yanlış uygulama, ”dedi Kumar. “Şeffaflığı sağlamak için tüm kontrol direkleri CCTV kameralarla donatılacak ve operasyonlar, DC’lerin faaliyetleri izleyebilmesi için web yayın tesisleri aracılığıyla canlı olarak yayınlanacak.”
Bununla birlikte, model davranış kuralları henüz yürürlükte olmadığından, kurumlara bu tür ihlallere karşı kendi departmanlarının mevcut kurallarına göre hareket etmeleri söylendi.
Meena, “Son zamanlarda Bengaluru’da ve bazı insanların büyük miktarlarda ev aleti depoladığı diğer bölgelerde baskınlar düzenledik” dedi. “Kurallara göre, bu tür mallardan büyük miktarlarda istiflemelerine izin verilmedi. İhbar ettik, araştırıyoruz” dedi. Tüketim Dairesi’ne ayrıca içki satışlarını izlemesi ve olağandışı öğeleri tespit etmek için satışları önceki yıllarla karşılaştırması talimatı verildi.
Gelir bilgilerini paylaşın
AK yetkilileri, tüm departmanların bedava ikramiyeleri, kuponları veya nakit çekimlerini takip etmek için birlikte çalıştığını söyledi. Meena, “Daha iyi koordinasyon için hücreler oluşturduk” dedi. “Bu tür işlemler ve malların hareketi hakkındaki Intel raporları, yetkililerin ihlalleri hızlı bir şekilde çözebilmesi için paylaşılıyor.
Tescil edilen tüm vakalar, daha fazla araştırma yapılmak üzere İcra Müdürlüğüne gönderilir. Narkotik hareketlerini veya işlemlerini izlemek için liman, demiryolu ve havaalanı yetkilileri de görevlendirildi.”
AK yetkilileri, para transferlerini ve olağan dışı büyük ölçekli nakit çekimlerini takip etmek için Eyalet Düzeyindeki Bankacılar Komitesi ile de görüşmelerde bulundular. Meena, “Bu tür işlemleri izlememize yardımcı olması için bölgesel RBI yetkilileriyle görüştük” dedi.