Asok the IIT-ian’ı Amerika’ya tanıtan Dilbert’in yaratıcısı Scott Adams, ırkçı tiradın ardından ceza aldı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
WASHINGTON: Bunun komik olduğunu düşünmediler. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzinelerce gazete, IIT’yi Amerikan medya söylemine tanıtan yaratıcısı Scott Adams’ın bu hafta Siyah Amerikalıları “nefret grubu” olarak nitelendiren ve White’ı “insanları pop” yapmaya çağıran ırkçı bir eleştiri başlatmasının ardından ünlü Dilbert çizgi romanını kutuluyor. “Defol onlardan.”
Bir zamanlar Yerli Amerikalılara hitap eden ve bir IIT mezunu olan Asok’u şeridine sokan Kaliforniya merkezli Adams, yavaş yavaş aşırı sağcı görüşleri benimsedi. Çarşamba günü, ABD’deki siyah nüfusun neredeyse yarısının beyazlarla aynı fikirde olmadığını söyleyerek, neredeyse ayrımcılık çağrısında bulunarak liberal medya tarafından çizilen dile getirilmeyen bir kırmızı çizgiyi aştı.
Adams Çarşamba günü Scott Adams ile YouTube programı Real Coffee’de Rasmussen tarafından yayınlanan bir araştırmaya atıfta bulunarak, “Siyahların neredeyse yarısı beyazlarla aynı fikirde değilse – bana göre değil, bu ankete göre bu bir nefret grubudur” dedi.
“Onlarla hiçbir şey yapmak istemiyorum. Ve şu anki duruma dayanarak, beyazlara vereceğim en iyi tavsiyenin siyah insanlardan defolup gitmeleri olduğunu söyleyebilirim, sadece defolun… çünkü bunun bir çözümü yok” dedi.

Ekran görüntüsü 2023-02-26, 12:29:23

Adams eleştirisini, yorumlarının “bağlamdan çıkarıldığına” dair bir “açıklama” ile sonlandırsa da, Washington Post, Los Angeles Times ve ülke çapında 300’den fazla gazeteye sahip Gannett Group da dahil olmak üzere ülke çapındaki birçok gazete Dilbert’in dikkatini çekti.
Gazete Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Scott Adams’ın ayrımcılığı teşvik eden son açıklamaları ışığında, Washington Post Dilbert çizgi romanının yayınlanmasını durdurdu.” San Francisco Chronicle, kölelik tazminatları ve kapsayıcı işyerleri hakkındaki şakaların ardından “Dilbert” i yayınlamayı da bırakmıştı.

Ekran görüntüsü 2023-02-26, 12:31:10

Adams’ın aşırı sağı kucaklaması ve ırkçı görüşleri, özellikle 2016’da Donald Trump’ın yükselişinden sonra yıllar içinde kademeli olarak sıkılaştı – 1996’da Asok the IIT-ian aracılığıyla çizgi romanına işyeri çeşitliliğini getiren bir yorumcu için şaşırtıcı, ardından enstitü Amerika’da nispeten bilinmiyordu. Bu muhabirle 2003 yılında yaptığı bir röportajda Adams, Asok’un 1980’lerin sonlarında Pacific Bell’de teknisyen olarak çalıştığı günlerde tanıdığı aynı adı (ve hecelemeyi) taşıyan Hintli bir mühendisten sonra babası olduğunu söyledi.
“Dilbert çizgi romanı için ondan sonra bir karakter modelledim çünkü daha fazla çeşitlilik eklemek ve Amerikan iş dünyasının çeşitliliğini yansıtmak için karışıma bir Kızılderili eklemek istedim” dedi.
Neden bir Kızılderili olması gerektiği sorulduğunda Adams, “Bir Afro-Amerikalı eklemek imkansızdı. Benim gibi beyazsanız dikkatli olmalısınız. Bir çizgi film karakterini komik yapmak için onu komik yapmalısınız. kusurlu ve bu hassas bir konu Diğer toplulukların bunu doğru anlayıp anlamadığından emin değilim Asok’un hatası, akıllı ve zeki olmasına rağmen deneyimsiz olması Meyvesini vermiş bir kumar.’
IIT’ye ne kadar aşina olduğu sorulduğunda, teknoloji dünyasındaki zamanlarından yıllar boyunca birçok IIT mezunu tanıdığını söyledi, ancak Michael Lewis’in Silikon Vadisi’ndeki girişimcilik kültürü hakkında bir kitap olan The New New Thing’i okuyana kadar gerçekten bilmiyordu. Bunu bilmiyorum. ABD ekonomisi için ne kadar önemli olduklarına dair bir fikir sahibi olun.
“Gönüllü olarak bu tür bilgileri veren hiç kimseye sahip olmadım. Demek istediğim, Harvard’dan gelenlerle tanıştığınızda, sizinle tanıştıktan sonraki beş dakika içinde size Harvard’dan mezun olduklarını söylüyorlar. HTE’deki çocuklara sormalısınız,” dedi. .
Hiç Hindistan’a gidip gitmediği sorulduğunda Adams, California’dan ayrılmayı hayal bile edemediğini söyledi. “Dediğim gibi birçok Hintli arkadaşım var. Doktorlar, mühendisler, emekli profesörler ve bütün bir aile, üç kuşaktır avukatlar. Yani burada Hindistan var” diyerek sosyal çevresinin yarısının Hintli olduğunu şaka yaptı.
Yıllar geçtikçe Asok, Dilbert’te ara sıra göründü ve en ünlüsü, alnına bir fincan tutarak ve ateşi düşünerek çayını yeniden ısıttığı bir şeritte aktarılan bir desi zeki ile dalga geçiyordu.
2007’de Adams, dikenli saçlı patronunun bir ay mekiği prototipini test ederken öldüğünü duyurmasıyla Asok’u “öldürdü”. Ayrılmadan önce DNA örneğini bir kavanoza koyduğu için kısa bir süre reenkarne olmasına rağmen, bir sekreter kavanozu şeker depolamak için kullanmıştı, bu yüzden yarı insan, yarı Snickers şeker çubuğu olarak yeniden doğdu.
Tuhaf dönüş, Adams’ın, önceki yıllarda çeşitli zamanlarda Hillary Clinton’ı ve hatta Bernie Sanders’ı desteklemiş olmasına rağmen, Trump yıllarında hızlanan sağcı ekosisteme yolculuğunun erken bir göstergesiydi.