Bengaluru’da 1.600 kavşakta 4.100 kamera sizi izliyor | Bangalore haberleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

BENGALURU: Altın zinciriniz veya cep telefonunuz yolda yürürken bir bisikletçi tarafından kapılırsa, en yakın ‘Güvenlik Adasına’ (polis kontrol odasıyla doğrudan iletişim kuran mavi renkli bir kutu) gidin ve kırmızı düğmeye basın. Polis yanıt verirse, bisikletin adı veya suçlunun ceketinin rengi gibi temel bilgileri verin. Açıklamaya göre, en yakın video gözetleme kamerası aranacak ve zanlının hareketi olay yerinde polisle paylaşılacak. Bundan sonra, devriye görevlileri kaçan zanlıyı yakalayıp tutuklamaya çalışacak.
Polis, Cumartesi günü gözetim ve izleme teknolojisinin uygulamalı bir gösterimi sırasında, Bengaluru Güvenli Şehir projesi kapsamında kurulan güvenlik kameralarının bu şekilde çalışacağını söyledi. Proje geçen hafta Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah tarafından resmen başlatıldı ve ilk aşamada şehir genelinde 1.650 kavşağa 4.100 kamera yerleştirildi.
Şehir Polis Komiseri CH Pratap Reddy yakın gelecekte proje II. ve III. aşamalara ulaştığında 3.000’den fazla kameranın kurulacağını söyledi. “Bu yıl Ağustos ayına kadar tamamlanması beklenen projede 800 PTZ (pan-tilt-zoom) ve 400 yüksek çözünürlüklü kamera bulunacak. 560 kadar vücuda takılan kamera uygulayıcılar arasında dağıtıldı. Bilgi paylaşımını kolaylaştıran mobil komuta kontrol aracı (otobüs) hizmete açıldı.Şehrin 8 bölgesine yönelik 8 adet drone kameramız var.Mobil komuta kontrol merkezi aracımız da drone ile kontrol edilebilecek. Otobüs nereden gelirse gelsin,” diye açıkladı Reddy.
Ayrıca Reddy, daha iyi yönetim sağlamak için 4.100 kameranın trafik yönetim merkezine bağlı olduğunu söyledi. “En hayati ve yoğun kavşaklar artık kameralarla görüntüleniyor. Yoğun yollarda araç hareketine izin verme, yeniden yönlendirme veya düzenleme ile ilgili hızlı kararlar, ihtiyaca bağlı olarak hızlı bir şekilde alınabiliyor” dedi.
Halkın polis kontrol odasını telefonsuz arayabileceği Safety Islands’a da değinen Reddy, “Daha yakın zamanda kuruluma başlayacağız. Komuta merkezine (kameralar dahil) doğrudan bağlı oldukları için sorunların çözülmesine yardımcı olacaklar. hızlıca.”
Güvenlik Adaları küçük telefon kulübelerini andırır ve mavi renktedir.