Bengaluru’da Ev Kiralama: Bengaluru’daki Büyük Ev Avı; Kiralar Kuzeye Giderken Kiracılar Çaresizlik İçinde | Bangalore haberleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
BENGALURU: Pandemi sırasında birçok ev avcısı gibi, Ocak 2021’de Raksha (adı değiştirildi) şehirde başka türlü karşılayamayacağı bir daire kiraladı. Raksha, üç yılı aşkın bir süre aynı alanı paylaştıktan sonra BTM Yerleşim alanında tek yatak odalı geniş bir daireye yükseltildi.
“Anlaşma hayır denilemeyecek kadar iyiydi. Mezun olduğumdan beri yalnız yaşamayı hayal ettim ve sonunda bunu karşılayabildim” dedi hemen yeni evine taşınan Raksha.
Ancak, iki yıllık bir kira kontratını tamamladıktan sonra, Raksha’nın ev sahibi Aralık 2022’den itibaren geçerli olmak üzere %35’lik bir kira artışı istedi.
“Buraya taşındığımdan beri 12.000 Rs kira ödedim. Ancak ev sahibi şimdi benden gelecek aydan itibaren 16.000 Rs ödememi istedi. Ev sahibiyle fiyatı pazarlık etmeye çalıştım ama kabul etmedi ve şimdi daireyi terk etmem gerekecek” dedi Raksha.
Şehir covid öncesi haline benzemeye başladığında Bengaluru’da Raksha gibi birkaç kiracı daha aynı sorunla karşı karşıya.
Bir yılı aşkın bir süredir Yelahanka yakınlarında yaşayan Prateek B’nin (adı değişti) anlatacak benzer bir hikayesi var.
“Daireyi bir yıl önce kiraladım ve ev sahibiyle de sözleşme imzaladım. Sözleşmede bir yıl sonra kiraya yüzde 5 zam yapılacağı açıkça belirtiliyor. Ancak ev sahibi bu ay kirayı almaya geldiğinde bana Aralık ayından itibaren kiraya yaklaşık %35 zam geleceğini bildirdi. Bu, önceki 14.000 Rs’lik kira yerine 19.000 Rs ödemek zorunda kalacağım anlamına geliyor,” dedi Prateek.
“Pazarlık yapmaya çalıştık ve %5 yerine %10 zam teklif ettik. Ama o kıpırdamadı. Yedi yıldır şehirde yaşıyorum ama bu sorunlarla hiç uğraşmak zorunda kalmadım. Daireden şimdi ayrılacağım çünkü artık buna gücüm yetmiyor,” diye ekledi Prateek.
Kiraları artırma bahanesiyle tahliye bildirimleri yapıldığından, birçok kişi uygun fiyatlı konut bulmak için çabalıyor.
“Mart 2021’de şehre döndüm ve kısa sürede kalacak bir yer bulabildim. Ama şimdi bir tahliye bildirimi alıyorum ve uygun fiyatlı bir kira bulmakta zorlanıyorum” dedi.
Uzmanlar, insanların iş şehirlerine döndüklerinden, Bengaluru’da kiralanabilir gayrimenkullerin yeniden talep gördüğünü söylüyor. Kiralar fırladı ve ev sahipleri durumdan yararlanmaktan çekinmiyor.
“Çoğu ev sahibi pandemi sırasında acı çekti. Kirayı düşürmekten başka yapacak bir şey yoktu. Birçok kiralık mülk toplamda aylardır boştu. Her şeyin normale dönmesiyle birlikte, kiralık konut maliyeti kuzeyde arttı. Bengaluru Gayrimenkul Geliştiricileri Derneği Konfederasyonu (CREDAI) Başkanı Suresh Hari, “İnsanlar kiralanan mülklerden kar elde etmeye ve daha fazla para kazanmaya çalışıyor” dedi.
Sektör uzmanları ayrıca, kiralık bir mülk seçmek yerine bir mülke yatırım yapmak için en iyi zamanın şimdi olduğunu tavsiye ediyor.
“İnşaat maliyetleri yükselirken emlak fiyatları aynı kaldı. İnsanlar gayrimenkul almayı düşünmeli” dedi.