Biden: Joe Biden yaş sorularını reddediyor, seçmenlere ‘bana bak’ diyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

WASHINGTON: Başkan Joe Biden, yaşıyla ilgili endişeleri beklenenden erken reddetti 2024 yeniden seçim kampanyası, Salı gecesi Birliğin Durumu adresindeki performansına atıfta bulunuyor.
Biden, Çarşamba günü PBS Newshour’a verdiği bir röportajda, bazı Demokrat seçmenlerin onun başka bir kampanya ve olası bir ikinci dönemle başa çıkmak için sağlığı ve zindeliği hakkında soruları hakkında “Bana bak. Söyleyebileceğim tek şey bu,” dedi.
“Bir uçtan diğerine gidiyor, dün gece insanların ‘Pekala, sadece Biden’ı izleyin, Tanrı aşkına, yaş artık sorun değil’ dediğini duydum” diye ekledi.
Biden, “Bir sağlık sorunu olduğunu, bu işi yapmama engel olacak bir şey olduğunu bilseydim Amerikan halkına karşı tamamen dürüst olurdum” dedi. “Göreceğiz, ama bence insanlar bana göz kulak olmalı.”
80 yaşındaki Biden şimdiden Amerikan tarihinin en yaşlı başkanı. İkinci dönem için aday olmayı planladığını ancak henüz resmi bir karar vermediğini söyledi. İlkbaharda bir kampanya başlatması bekleniyor.
Çarşamba günü, “Niyetim bu sanırım, ancak bu kararı henüz kesin olarak vermedim.”
Daha önce: Biden, birlik taleplerini karıştırırken, GOP’a isim takarken temerrüde düşmeyeceğine yemin ediyor
Ancak cumhurbaşkanı, partisinden yeni nesil liderler için yeni çağrılarla karşı karşıya. Yeni bir Associated Press-NORC anketinde Demokratların çoğunluğu, iktidara geri dönmemesini tercih ettiklerini söyledi.
Birliğin Durumu konuşması, yeniden seçilmesi için fiilen yumuşak bir başlangıç görevi gördü. Orta sınıfı güçlendirmek ve teknoloji devleri ile petrol ve ilaç şirketlerini sorumlu tutmak gibi popülist temalara atıfta bulunurken, düşük işsizlik ve iklim, sağlık ve altyapı yasalarının çıkarılması da dahil olmak üzere ilk döneminin başarılarını övdü.
Ancak Biden tekrar aday olursa büyük bir savunmasızlıkla yüzleşmek zorunda kalacak: Anketler, seçmenlerin bu galibiyetler için ona pek itibar etmediğini gösteriyor. Washington Post-ABC News anketine göre, 10 Amerikalıdan altısından fazlası, görevdeki ilk iki yılında çok şey başardığına inanmıyor.