‘Bizi izlemeye devam edin’: Hintli-Amerikalı Nikki Haley başkanlık seçimini ima ediyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

YENİ DELHİ: 2020’de Kamala Harris ve Tulsi Gabbard’dan sonra öne çıkıyor Hint Amerikan Cumhuriyetçi lider Nikki Haley iddialı bir 2024 başkanlık kampanyası hedefliyor.
Yakın zamanda yapılan bir röportajda, grubun bir parçası olan Haley, koz ABD yönetimi, ülkeyi yeni bir yöne yönlendirebilecek “yeni lider” olabileceğini düşündüğünü ve ABD’nin Joe Biden yönetiminde ikinci bir dönem başkanlık yapamayacağını söyledi.
Perşembe günü Fox News’e konuşan eski Güney Karolina valisi ve ABD’nin Birleşmiş Milletler büyükelçisi, hâlâ olası bir başkanlık yarışı üzerinde çalıştığını söyledi.
51 yaşındaki lider, özellikle cumhurbaşkanlığı pozisyonu için aday olup olmadığı sorulduğunda, “Sanırım bizi izlemeye devam edin. Burada bir duyuru yapmayacağım” dedi.
Daha önce Haley, 2024’te Beyaz Saray adaylığını başlatıp başlatmamaya karar vermek için yaklaşan Noel tatilini kullanacağını söylemişti.
“Bir cumhurbaşkanı adayına baktığınızda iki şeye bakıyorsunuz. İlk olarak şuna bakıyorsunuz: Mevcut durum yeni liderliği zorluyor mu? İkinci soru, o yeni lider olabilecek kişi ben miyim? yeni bir yön almanız mı gerekiyor? Ve ben o lider olabilir miyim? Evet, sanırım o lider olabilirim,” dedi Haley Fox News’e.
Ekim 2018’de Trump yönetiminden istifa eden Haley, vali ve büyükelçi olarak olağanüstü bir iş çıkardığını söyledi.
“Vali olarak, çift haneli işsizliğin olduğu sancılı bir durumu üstlendim ve elimizden gelenin en iyisini yaptık. Büyükelçi olarak, bize saygısızlık etmeye çalıştıklarında dünyaya karşı çıktım. Birleşmiş Milletler’in yanında durun” dedi.
“Öyleyse, o lider olabileceğimi düşünüyor muyum? Evet. Ama hâlâ bir şeyler üzerinde çalışıyoruz ve çözeceğiz. Hiç yarış kaybetmedim. Bunu o zaman da söylemiştim. Şimdi de söylüyorum. Şimdi kaybetmeyeceğim. Ama bizi izlemeye devam edin,” dedi Haley.
Louisiana’lı Cumhuriyetçi Bobby Jindal’dan sonra Hindistan asıllı ikinci vali olan Haley, Cumhuriyetçi Parti’ye yeni liderlik getirme zamanının geldiğini söyledi.
“Cumhurbaşkanı için verilen sekiz popüler oyundan son yedisini kaybettik. Sekiz Cumhuriyetçiden yedisini kaybettik. Bir şeyler ters gidiyor. Bu yüzden, partimize daha fazla insanı çekebilecek, gerçekten konuşabilecek yeni bir nesil getirmenin zamanı geldi.” İhtiyacımız olan çözümler hakkında” dedi.
Haley, röportajda Demokrat Başkan Biden’ın ikinci bir dönem geçirmesine izin verilmemesi gerektiğini de vurguladı. 80 yaşındaki Biden, ABD’nin görevdeki en yaşlı başkanı.
“Koştuğum zaman, Joe Biden’a karşı koşuyorum. Haley, “Joe Biden’dan ikinci bir dönem alamadığımız için buna odaklandım” dedi.
Bir sonraki ABD başkanlık seçiminin 5 Kasım 2024’te yapılması planlanıyor.
Haley, eski patronu Trump’ın yeniden başkanlığa aday olmaya karar vermesi halinde, yine de aday olup olmayacağı kesin değildi.
(PTI girişi ile)