Blinken: Blinken: Çin’in balon saldırısı ‘bir daha asla olmamalı’

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

MÜNİH: ABD ve Çin’den üst düzey diplomatlar, ABD’nin iki hafta önce Çin’e ait olduğu iddia edilen bir casus balonunu düşürmesinden bu yana ülkeleri arasındaki ilk üst düzey temasta Cumartesi günü bir araya geldi. Anthony Blink Pekin’in gözetleme programının “dünyaya ifşa edildiği” mesajını gönderiyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre, Çin Komünist Partisi’nin üst düzey dış politika yetkilisi Blinken ve Wang Yi, uluslararası bir güvenlik konferansına katıldıkları Münih’te bir saatlik görüşmeyi gerçekleştirdiler.
“Çin’in, egemenliğimizi ve uluslararası hukuku ihlal ederek ABD üzerinden gözetleme balonunu göndermesinin kabul edilemez olduğunu ve bunun bir daha asla olmaması gerektiğini ona çok net bir şekilde ifade ettim.” yanıp sönüyor Cumartesi günü CBS’nin “Face the Nation” programına verdiği bir röportajda söyledi.
Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, Blinken’in Çinli yetkiliye “beş kıtada 40’tan fazla ülkenin semalarını işgal eden yüksek irtifa balon gözetleme programının dünyaya teşhir edildiğini” söylediğini söyledi.
Blinken, iki ülke arasında önemli bir çekişme konusu haline gelen balon olayı nedeniyle bu ayın başlarında Pekin’e yapacağı bir geziyi iptal etmişti. Almanya’daki konferansta bir görüşme uzun süredir bekleniyordu.
Blinken ayrıca Wang’a ABD’nin Çin ile çatışma peşinde olmadığını söyleyerek, Biden yönetiminin göreve geldiğinden beri sağladığı standart bir konuşmayı tekrarladı.
Price, “ABD rekabet edecek ve değerlerimiz ve çıkarlarımız için utanmadan ayağa kalkacak, ancak ÇHC ile çatışma istemiyoruz ve başka bir Soğuk Savaş aramıyoruz” dedi. Blinken “her zaman diplomatik diyalog ve açık iletişim hatlarını sürdürmenin öneminin altını çizdi.”
Balon olayına ek olarak, Price, Blinken’in Çin’e, Moskova’nın Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardan kaçmasına yardım etmek de dahil olmak üzere Ukrayna’ya karşı savaşına yardım etmesi için Rusya’ya yardım sağlama konusunda bir uyarıyı tekrarladığını söyledi.
Blinken, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Çin’i Rusya’ya maddi destek sağlamaması konusunda uyardım. “İletişim kanallarını açık tutmanın önemini de vurguladım.”
Cumartesi günü erken saatlerde Wang, Pekin’in balonu düşüren ABD’ye yönelik eleştirilerini yineleyerek, bunun ABD’nin gücünü göstermediğini savundu.
Pekin, White Orb’un 4 Şubat’ta Carolina kıyılarında düşürüldüğü konusunda ısrar ediyor, esas olarak meteorolojik araştırmalar için kullanılan, rüzgar tarafından rotasından saptırılan ve yalnızca sınırlı “kendi kendini yönlendirme” yeteneklerine sahip, hatalı bir sivil zeplindi.
Dışişleri Merkez Komisyonu Bürosu başkanı Wang, konferansta yaptığı bir konuşmada bu ısrarı yineledi ve ABD’yi bir ABD savaş uçağı tarafından atılan bir füzeyle nesneyi yok ederek uluslararası yasal standartları ihlal etmekle suçladı.
Wang, “Eylemler ABD’nin büyük ve güçlü olduğunu göstermiyor, tam tersini açıklıyor” dedi.
Wang ayrıca ABD’yi Çin’in ekonomik ilerlemesini inkar etmek ve daha fazla gelişmesini engellemek istemekle suçladı.
Wang, “ABD’den Çin’e karşı birlikte çalışmamıza izin verecek pragmatik ve olumlu bir yaklaşım umduğumuzu” söyledi.
Onun sözleri, balon tartışmasından bahsetmeyen ve Wang’ın yorumlarına yanıt vermeyen Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in konferansta yaptığı konuşmadan kısa bir süre önce geldi. “Uluslararası kurallara dayalı düzeni” korumanın önemini vurguladı.
Washington’ın Ukrayna’da “savaşın başlangıcından bu yana Pekin’in Moskova ile ilişkisini derinleştirmesinden rahatsız olduğunu” ve “ileriye bakıldığında, Çin’in Rusya’ya ölümcül destek sağlamaya yönelik herhangi bir hamlesinin yalnızca saldırganlığı ödüllendireceğini, öldürmeye devam edeceğini ve daha da ileriye gideceğini” söyledi. bir kuralı baltalamak.” tabanlı sıra.”