Blinken: Taliban rejiminin Afganistan’da kadınları üniversite eğitiminden men etme kararının ‘sonuçları’ var

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
WASHINGTON: ABD, Dışişleri Bakanı ile birlikte Taliban’ın kadınları üniversitelerden men etme ve liseleri kızlara kapatma yönündeki “savunulamaz kararını” şiddetle kınadı Anthony Blink bu kararın Afganistan’daki radikal İslamcı rejim için “sonuçları” olacağı uyarısında bulundu.
Taliban yöneticileri, kadınların eğitim ve özgürlük haklarını ortadan kaldırmak için kararlı adımlar attığını öne sürerek Salı günü ülke çapında kadınların üniversite eğitimini yasakladı.
Geçen yıl iktidarı ele geçirdiklerinde, Taliban rejiminin katı İslam hukuku veya şeriat yorumlarını şiddetle uygulamasıyla, daha yumuşak bir yönetim vaatlerinden çok uzaktı.
Yüksek Öğrenim Bakanı Neda Mohammad Nadeem tarafından imzalanan tüm devlet ve özel üniversitelere gönderilen bir mektupta, “Kadınların eğitimini bir sonraki duyuruya kadar askıya alma emrini derhal uygulamanız konusunda hepiniz bilgilendirildiniz.”
“ABD, Taliban’ın kadınların üniversitelere girmesini yasaklama, liseleri kızlara kapatma ve Afganistan’daki kadın ve kızların insan haklarını ve temel özgürlüklerini kullanma yeteneklerine başka kısıtlamalar getirmeye devam etme yönündeki savunulamaz kararını en güçlü ifadelerle kınıyor. .” yanıp sönüyor Salı dedi.
Yasak, ülke çapında düzinelerce kız öğrencinin üniversite giriş sınavlarına girmesinden ancak üç ay sonra geldi.
“Eğitim bir insan hakkıdır. Afganistan’ın ekonomik büyümesi ve istikrarı için de gereklidir. Taliban, Afganistan’daki herkesin haklarına saygı duymadan uluslararası toplumun meşru bir üyesi olmayı bekleyemez. Bu karar Taliban’ı etkileyecektir.” Blink uyardı.
Hareket, Taliban’ın ülkenin kötüleşen bir insani krize battığı bir zamanda potansiyel uluslararası bağışçılardan tanınma çabalarına neredeyse kesinlikle zarar verecek.
Blinken, “Dünyadaki başka hiçbir ülke kadınların ve kız çocuklarının eğitim almasını yasaklamıyor.”
Afganistan, kadınların ekonomiye yapabileceği katkılardan yılda 1 milyar dolardan fazlasını kaybediyor. Nüfusunun yarısı geri çekilirse hiçbir ülke zenginleşemez, diye açıkladı.
“Taliban’ın son duyurusu, kadınların ve kızların ailelerini geçindirmek için iş bulmakta büyük zorluklarla karşılaşmaya devam edecekleri anlamına geliyor” dedi.
Yasağa rağmen Blinken, Washington’un kadınlar ve kız çocukları da dahil olmak üzere Afganlara insani ihtiyaçlarını karşılamak ve haklarını toplu olarak savunmak için müttefiklerle örgütlenmek için güçlü destek sağlamaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Taliban, 2001 yılında El Kaide lideri Usame bin Ladin’e yataklık ettiği için ABD liderliğindeki bir koalisyon tarafından sürüldü.
Ancak, Amerika’nın Ağustos 2021’de ülkeden kaotik bir şekilde ayrılmasının ardından iktidara geri döndüler.