Capitol isyanı: 6 Ocak ABD paneli, eski Başkan Donald Trump’ı suç duyurusunda bulundu

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
WASHINGTON: 6 Ocak’taki Kongre Binası bombalamasını soruşturan bir yasama komisyonu Pazartesi günü oybirliğiyle eski Başkan Donald Trump aleyhindeki suç duyurularını Washington’a havale etmeyi kabul etti. Adaletzaten derinden bölünmüş bir ülkede daha değişken partizan çatışmalarına yol açıyor.
Ülkeyi sarsan saldırıya ilişkin 18 aylık bir soruşturmanın ardından, yedi Demokrat ve iki Cumhuriyetçiden oluşan dokuz üyeli komisyon, savcıların Trump’a karşı dört suçlamada bulunmasını tavsiye etti: resmi Kongre işlemlerini engellemek, ABD’yi dolandırmak için komplo kurmak , bir isyana kışkırtmak veya yardım etmek ve yanlış beyanda bulunmak için komplo kurmak.
Bu, ABD tarihinde benzeri görülmemiş bir an: Kongre ilk kez eski bir başkana karşı suç duyurusunda bulunulmasını tavsiye ediyor. Kendi düzenine göre yürümesi beklenen Adalet Bakanlığı sevki devralır ve Trump’ı kovuşturmaya ve mahkum etmeye devam ederse, yalnızca hapis cezasıyla karşı karşıya kalmayacak, aynı zamanda tekrar adaylıktan da uzaklaştırılacak.
“Komisyon, eski cumhurbaşkanının suç duyurusunda bulunmasını desteklemek için fazlasıyla yeterli kanıt olduğuna inanıyor. koz Kongre Binası’nda Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı şiddetli bir saldırıya karışanlara yardım etmek veya yardım etmek ve onları rahatlatmak için. Panelist Demokrat Kongre üyesi Maryland’den Jamie Raskin, “Komite, Başkan Trump’ın Anayasamızın barışçıl aktarım geçişini bozmayı amaçladığına dair önemli kanıtlar geliştirdi” dedi.
Beklendiği gibi, Trump iddiaları reddetti ve 2024’te Beyaz Saray’a aday olmasını engellemeye yönelik bir komplo olarak gördüğü şeye karşı öfkelenmek için “Truth Social” platformuna gitti.
“İnsanlar, Demokratik Soruşturma Bürosu’nun (DBI) benim kazanacağımı bildikleri için benim başkanlığa aday olmamı engellemeye çalıştığını anlıyorlar ve tüm bu kovuşturma davası tıpkı görevden alma gibi – beni kenara atmak için bir partizan girişimi ve the Cumhuriyetçi Parti,” O yazdı.
Eski cumhurbaşkanı ve en ateşli destekçileri, suçlamaların yalnızca, kıyasıya Cumhuriyet savaşları ve bazı olaylar nedeniyle çatırdayan 2024 kampanyasını artıracağına inanıyor. GOP kendi kendini yok edip etmeyeceğini veya karşılaştığı çok sayıda zorluk tarafından alt edilip edilmeyeceğini görmek için bekliyor.
Eski cumhurbaşkanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “HİÇBİR ŞEYİ YANLIŞ YAPMADIM” ve “Beni öldürmeyen şey beni güçlendirir” diye büyük harflerle iddia etti. özgürlük etrafımda toplanıyor. Bu beni güçlendiriyor.” “Her iki tarafça da işlenen çok sayıdaki suçla başa çıkamayan ikili adalet sistemine” de öfkeliydi. sen ve Avcı Biden“belgelenmiş ve yüzde 100 kesin” olan.
Ancak Trump’ın sorunları henüz bitmedi. Başka bir kongre panelinin, yarım yamalak mali anlaşmalarını ortaya çıkarmak amacıyla bu hafta sonunda Trump’ın vergi beyannamelerini yayınlaması bekleniyor. Pazartesi günü yalnızca 160 sayfalık bir özet yayınlayan 6 Ocak komisyonu, onun barışçıl güç transferini raydan çıkarma girişimini grafik ayrıntılarla gösteren yaklaşık 1.200 tanık görüşmesinin deşifresi de dahil olmak üzere bir dizi belgeye dayanıyor.
Pazartesi günü gösterilen kliplerden birinde, Trump’ın eski yardımcısı şunları söyledi: Umut Hicks dönemin başkanın, 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki hile iddialarının mirasına zarar verebileceğine dair etrafındaki danışmanların endişelerini nasıl görmezden geldiğini anlatıyor.
Hicks, 6 Ocak’taki panelde “Onun mirasına zarar vereceğimiz konusunda giderek daha fazla endişelenmeye başladım” dedi. Yanıt olarak, Trump’ın şöyle bir şey söylediğini söylüyor: ‘Kaybedersem mirasım kimsenin umurunda değil, bu yüzden önemli değil. Önemli olan tek şey kazanmak.’”