Cumhuriyetçi milletvekili seçilen George Santos uydurma özgeçmiş nedeniyle soruşturma altında

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
NEW YORK: ABD medyasının Çarşamba günü New York’taki savcılara dayandırdığı haberine göre, özgeçmişinin önemli kısımlarını uydurduğunu kabul eden ABD’li bir Cumhuriyetçi kongre üyesi cezai soruşturma altında.
George Santoszafer Empire State Partisinin seçimlerde dar bir çoğunluk kazanmasına yardımcı oldu. Temsilciler MeclisiKongrenin alt odası.
Ancak bir New York Times soruşturması, kampanya sırasında öne sürdüğü eğitim ve çalışma geçmişinin önemli bölümleri hakkında şüphe uyandırdı.
Santos Pazartesi günü özgeçmişinde önemli uydurmalar yaptığını itiraf etti ve aksini iddia etmesine rağmen ne Goldman Sachs ve Citigroup’ta çalıştığını ne de üniversiteden mezun olmadığını itiraf etti.
Nassau İlçe Bölge Savcısı Anne Donnelly, birkaç büyük ABD medya kuruluşu tarafından dağıtılan bir bildiride, “Kongre üyesi olarak seçilen Santos ile ilgili çok sayıda uydurma ve tutarsızlık şaşırtıcı olmaktan başka bir şey değil,” dedi.
“Nassau İlçesi ve Üçüncü Bölgenin diğer bölümlerinin sakinlerinin Kongre’de dürüst ve sorumlu bir temsilcisi olmalıdır. Hiç kimse yasaların üzerinde değildir ve bu bölgede bir suç işlenmişse, kovuşturacağız.”
Santos, New York Post’a “Ben bir suçlu değilim” diyerek Kongre’deki koltuğundan vazgeçmeyi reddetti.
“Özgeçmişimi güzelleştirdiği” için özür diledi, ancak Yahudi olduğuna dair yanlış iddiasını savunurken saf olmaya çalıştı.
Post’a “Ben Katolikim. Anne tarafından ailemin Yahudi geçmişi olduğunu duyduğum için ‘Yahudi’ olduğumu söyledim” dedi.
Demokrat’ı mağlup eden Santos Robert Zimmerman Queens ve Long Island’ı kapsayan yeni kurulan bir bölgede, partiyi 222-212 Meclis çoğunluğuna götüren bir New York Cumhuriyetçi “dalgasının” ön saflarında yer aldı.
Times’ın hikayesi, 2020’de bir kampanya finansmanı başvurusunda yılda 55.000 dolar kazandığını iddia ettikten sonra kampanyasına nasıl 700.000 dolar borç verebildiğine dair soruları gündeme getirdi.
Birkaç Demokrat, Temsilciler Meclisi lideri Kevin McCarthy’nin, istifa etmezse Santos’u sınır dışı etmek için oylama yapmasını talep etti.