Eğitim Bakanı: Evlat edinme, kıyıdaki Kannada okullarının kurtarılmasına yardımcı oldu | Mangaluru Haberleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Mangalur: Kannada Dakshina Kannada’nın bölünmemiş bölgesindeki devlet okulları, eyaletin geri kalanından çok daha iyi durumda. Okul Eğitimi, Okuryazarlık ve Sakala BC Nagesh Bakanı, hayırseverler ve benzer düşünen kişi ve kuruluşlar tarafından oluşturulan okul evlat edinme programının okulların kurtarılmasına ve iyileştirilmesine yardımcı olduğunu söyledi.
“Kabul edilen ve geliştirilen birkaç okul, özel İngilizce eğitim veren okullarla eşittir ve iyi bir güce sahiptir. Herkes bunu örnek almalı ve Kannada okullarına karşı tutumunu değiştirmeli” dedi.
Beş ila onuncu sınıflarda okuyan Kannada lisesi çocukları için özel olarak düzenlenen Cumartesi günü iki günlük ‘Makkala Habba’nın açılışından sonra öğrencilere seslendi. Festival Keshava Smriti Samvardhana Samiti, Sanghanikethan, Mangaluru tarafından düzenlendi.
Tutumdaki bir değişikliğin bir etkisi olacağını ve Kannada okullarını ve kabullerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini vurgulayarak; Nagesh, Kannada liselerinde okuyanların çok yükseklere ulaştığını söyledi. Nandini KR, bir IAS Memur, örneğin, Kannada’da bir rekabet sınavı okudu ve yazdı ve Tüm Hindistan’da birinci sırayı aldı, dedi.
Bakan, Karnataka’nın Ulusal Eğitim Politikası-2020’yi geçirerek erken eğitim politikasını uygulamaya hazır olduğunu söyledi.
“Nihai tasarım hazır ve yakında piyasaya sürülecek ve üç ila sekiz yaş arası çocuklar için ana dilde eğitim bir öncelik. NEP, Macaulayizmin ortadan kaldırılması için çabalıyor. Başbakan Narendra Modi, Hindistan eğitim sisteminde ‘öğrenci merkezli bir politika’ istedi” dedi.
Karnataka, ulusal düzeyde eğitim kalitesinde 12. sıraya geriledi. “Düşük sıralamaya yol açan asıl sorun, Karnataka’daki okulların öğretmen ve derslik sıkıntısı çekmesidir. Şu anda 13.000 öğretmeni işe alıyoruz ve eyalet genelinde toplam 7.601 sınıf inşa ediyoruz. Yeni işe alınan öğretmenler Ocak ayında katılacak” dedi.
Program sırasında hükümet ve destekli okullardan çok sayıda öğretmen tebrik edildi.