Geçiş ücreti artışı: Nitin Gadkari, 5 Aralık’ta Udupi’de başkanla görüştü | Mangaluru Haberleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
UDUPI: Udupi MLA K Raghupathi Bhat, geçiş ücretinin Hejmadi geçiş gişesinde yürüme üzerindeki potansiyel etkisini görüşmek üzere Perşembe günü Delhi’de Karayolu Taşımacılığı ve Karayolları Birliği Bakanı Nitin Gadkari ile bir araya geldi.
Bhat, Hindistan Ulusal Karayolları Kurumu’nun kararının (NHAI) kullanım ücreti karşılığında Surathkal Gişelerin birleştirilmesinden sonra Hejmadi’deki geçiş kapısı bilim dışıydı.
“Surathkal gişesinin Hejmadi Meydanı ile birleştirilmesiyle ilgili sorunları açıkladım. Bakandan uygun bir karar vermesini istedim. Bakan Pazartesi günü NHAI yetkilileriyle görüşmeyi kabul etti. Bhat, Birlik bakanı NHAI yetkilileri toplantısında bir karar alana kadar Hejmadi’deki geçiş ücreti artırılmayacak” dedi.
Seçim kampanyaları için Gujarat’ta bulunan Tarım ve Çiftçilerin Refahı Devlet Bakanı Shobha Karandlaje, Gujarat ile bir görüşme ayarladı. Gadkari ofisinde, dedi Bhat.
“NHAI yetkilileriyle de görüştüm ve iki gişenin birleşmesi sonucunda Udupi halkının karşılaşabileceği sorunlar hakkında onları değerlendirdim. Udupi bölgesinden gelen sürücüler, birleşme nedeniyle zorluklarla karşılaşacaklar, çünkü mecbur kalacaklar.” Hejmadi’de iki kapı ücreti ödeyin. Udupi’den Mangaluru Uluslararası Havalimanı’na (MIA) giden taksiler ve diğer araçlar Mulki-Kinnigoli güzergahında seyahat ediyor. Birleşme kararına göre Hejmadi’deki Surathkal geçiş ücretini ödemek zorunda kalacaklar, Surathkal’dan geçmiyor olsalar da,” diyen Bhat, konunun bakanın dikkatine sunulduğunu da sözlerine ekledi.
Bugünden protesto
Eski bakan Vinay Kumar Sorake, kapatılan Surathkal gişe ücretinin birleştirilip Hejmadi gişesinde toplanmasına karşı protestonun Cuma gününden itibaren başlayacağını söyledi. “Çift motorlu hükümet, insanları iki şekilde yağmalamaya başvurdu ve buna herkes tarafından karşı çıkılmalı. Udupi ve Dakshina Kannada bölgelerinden taksi sahipleri ve şoförleri protestoya katılacak ve halk da bunun bir parçası olmalı” dedi.
Udupi Polis Müfettişi Akshay M Hakay, protestoya demokratik bir şekilde izin verileceğini söyledi. Ancak NH-66’da trafik sorunu yaratmamalıdırlar. Hejmadi’de güvenliği sağlamak için polis personelinin konuşlandırılacağını da sözlerine ekledi.
Geçiş ücreti henüz toplanmadı
Hükümet, Surathkal geçiş ücretini Hejmadi’ninkiyle birleştirme emrini çıkarmış olsa da, NHAI imtiyazı sahibi Navyug Toll Road Company, artan ücreti Hejmadi’den tahsil etmeye başlamadı.
Udupi DC M Kurma Rao, geçiş ücreti artışına muhalefet olduğu için Hejmadi’de revize edilen geçiş ücretinin alınmasına başlamadan önce milletvekilleriyle bir toplantı yapılacağını söyledi.