Hindistan ve Pakistan arasında halklarının iyiliği için yapıcı diyalog: ABD

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
WASHINGTON: Hindistan ve Pakistan arasındaki yapıcı diyalog, iki ülke halkının iyiliği içindir, ABD her iki ülkeyle de ilişkilerinin sıfır toplamlı olmadığını söyledi ve yineledi.
“Hindistan ile küresel bir stratejik ortaklığımız var. Pakistan ile derin ortaklığımızdan da bahsettim. Zihnimizde bu ilişkiler sıfır toplamlı değildir. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Onları birbirleriyle ilişkili görmüyoruz” dedi. Ned Fiyatı Pazartesi günü düzenlediği günlük basın toplantısında gazetecilere konuştu.
Bir soruya yanıt olarak, her birinin ABD ve Hindistan ve Pakistan ile sahip olduğumuz ortak hedeflerin ilerletilmesi ve izlenmesi için vazgeçilmez olduğunu söyledi.
“Her iki ülkeyle de ortaklığımız olması, Hindistan ile Pakistan arasında bir söz düellosu görmek istemediğimizi garanti ediyor. Hindistan ve Pakistan arasında yapıcı bir diyalog görmek istiyoruz. Bunun Pakistan ve Hindistan halkının iyiliği için olduğunu düşünüyoruz. İkili olarak birlikte yapabileceğimiz çok iş var.” Fiyat söz konusu.
“Elbette Hindistan ve Pakistan arasında ele alınması gereken farklılıklar var. ABD, her ikisine de ortak olarak yardım etmeye hazır” dedi.
“ABD’nin Hindistan ile küresel bir stratejik ortaklığı var. Bu ilişkiler kendi kendine yeterli, sıfır toplamlı değil.
“Hem Hintli hem de Pakistanlı dostlarımızla değerli ortaklıklar sürdürmenin önemini – gerçekten vazgeçilmez olduğunu – görüyoruz. Bu ilişkilerin her biri aynı zamanda çok yönlü oluyor” dedi.
“Hindistan ile küresel stratejik ortaklığımızı derinleştirirken, birbirimize karşı açık ve dürüst olabileceğimiz bir ilişkimiz de var. Anlaşmazlıklarımız veya endişelerimiz olduğunda, bunları tıpkı Pakistanlı dostlarımızla yaptığımız gibi dile getiriyoruz” dedi.
Başka bir soruya yanıt olarak Price, Başbakan Narendra Modi’nin bu yaz Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e çağın savaş çağı olmadığını söylediğinde dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin sevindiğini söyledi.
“G20’den çıkan tebliğin de çok benzer bir dile sahip olması bence dikkate değer. Avrupa ve dünya çapında. ABD bunu kesinlikle memnuniyetle karşılıyor” dedi.
“Bu ayrıca önemli çünkü Hindistan’ın Rusya ile ABD’nin sahip olmadığı bir ilişkisi var. Şunu söylemeliyim ki, Rusya on yıllar boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nin o zamanlar olmadığı bir şekilde Hindistan’ın bir ortağı olmaya istekliydi. Bu elbette son yıllarda değişti” dedi.
“Son birkaç yönetimin ikili mirası, belki de en önemlisi, ABD’nin şu anda ortağı olduğu ve umarım Hindistan’ın ilk çaresi olan Başkan George W. Bush’un yönetiminden başlayarak. Sadece iki ülke için değil, dünya çapında birlikte yapabileceğimiz çok şey var ve bunun güzel bir örneğini önümüzdeki yıl Hindistan’ın G20’ye ev sahipliği yaptığı zaman göreceğimizi düşünüyorum” dedi.
“Hindistan’a seyahat etme, G20 bağlamında Hindistan ile yakın temas halinde olma fırsatımız olacağını biliyorum ve iki ülke ile daha geniş bir ülke yelpazesi arasındaki işbirliğinin neler sunabileceğini görebileceğiz.” Fiyat eklendi.