Hintli-Amerikalı Ro Khanna’nın ABD Senatosu için aday olma planı, Beyaz Saray’a adaylığı hakkında spekülasyonlara yol açtı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

WASHINGTON: Hintli-Amerikalı kongre üyesi Ro Khanna Bir medya haberine göre, Kaliforniya Senatosu’ndan bir teklif almayı düşündüğünü söyleyerek, birkaç önemli ABD eyaletindeki Demokratlar arasında gelecekte Beyaz Saray’a aday olmak isteyebileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı.
46 yaşındaki Khanna’ya yakın olanlar, 2028 veya sonrasındaki potansiyel bir başkanlık yarışı öncesinde seçeneklerini açık tuttuğunu söylüyor. Ancak işindeki diğerleri daha da sıkıştırılmış bir zaman çizelgesinden bahsediyor: ABD’nin Arlington İlçesinde bulunan bir siyasi gazete şirketi olan Politico’ya göre, 80 yaşındaki Başkan Joe Biden vermemeye karar verirse 2024’e kadar.
Geçen yıl Khanna için medya danışmanlığı yapan Demokrat stratejist Mark Longabaugh, “Bence ondan harika bir Birleşik Devletler Senatörü olur” dedi.
Ama aynı zamanda, Biden aday olmamaya karar verirse, onun ABD başkanlığı için çok makul bir aday olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bu kararların henüz verilmediğini düşünüyorum.”
2017’den beri Kaliforniya’nın 17. kongre bölgesinden ABD Temsilcisi olan Khanna, bir röportajda Biden’ın yeniden seçilme teklifinden vazgeçmesi halinde Beyaz Saray’a aday olacağını reddederek, “Bunu kesin olarak eleyeceğim” dedi.
Koşarsa Biden’ı destekleyeceğini de söyledi.
Politico’nun bildirdiğine göre, daha hemen, bir sonraki adımı olarak olası bir Senato adaylığı hakkında açıkça konuşmaya başladı.
“Bir sürü Bernie var. [Sanders] Khanna, Politico’ya bir Senato teklifi hakkında verdiği demeçte, benimle iletişime geçen ve beni yarışı izlemeye teşvik eden destekçiler ve ilericiler ve onlara önümüzdeki aylarda izleyeceğimi söyledim.
Ancak son hamleler, birkaç kilit eyaletteki Demokratlar arasında, Kaliforniyalı kongre üyesinin gözünü daha yüksek makamlarda tutmaya devam ettiğine dair yeni bir spekülasyon turunu ateşledi.
Firmaları ilk eyaletlerde kongre üyesiyle çalışmış olan bazı danışmanlar, onun siyasi emellerinin kapsamı hakkında farklı bir izlenime sahip olduklarını söylüyorlar.
Eski Eş Başkanı Stacey Walker, “Ro’nun birkaç nedenden dolayı büyük Iowa eyaletiyle inanılmaz derecede ilgilendiğini varsaymak zorundayım, belki de bunun gelecekteki olası ulusal ihale için zemin hazırlamakla ilgisi vardı” dedi. Sanders ve geçen yıl Khanna’ya 8.000 $ ödeyen Iowa merkezli şirket Sage Strategies’in kurucusu için Iowa kampanyası.
“Başkan Biden yeniden seçilmek istemiyorsa, adı en çok adaylar listesinde yer almalıydı.”
2022 kampanya döneminin hemen öncesinde ve sırasında Khanna, Silikon Vadisi bölgesinden ve hatta gelecekteki senato bölgesinden çok uzağa para akıttı.
Geçen yıl eski New Hampshire eyalet yöneticisi Shannon Jackson’a 22.000 dolar ödedi; Dijital reklamcılık için Sanders tarafından kurulan ilerici grup Our Revolution için 25.000 $; ve Nevada ve Iowa siyasi firmalarının her birine 8.000 dolar. Walker, Iowa şirketine yapılan ödemenin, eyaletteki işçi liderleriyle toplantılar düzenlemeye yardım etmek için olduğunu söyledi.
Sanders’a yakın olan Jackson, hem ulusal düzeyde hem de New Hampshire gibi eyaletlerde Sanders aktivistleriyle ilişkiler kurmasına yardımcı olmak için Khanna ile birlikte çalıştığını söyledi.
Khanna’nın 2024’te değil, daha ileride koşacağını söyledi.
Jackson, “Gelecekte Bernie’nin çalışmalarını geliştirebilecek ilericilerden biri olduğuna inanıyorum” dedi.
Bu arada Khanna, Nevada şirketine yaptığı ödemelerin “ülke çapındaki Latin toplumunda, özellikle Güneybatı’ya odaklanan yeni bir ekonomik yurtseverlik etrafında destek oluşturmakla” ilgili olduğunu söyledi.
Khanna Philadelphia, Pensilvanya’da Punjabi Hindu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi Pencap’tan ABD’ye göç etti.
Khanna, seçilmiş göreve başlamadan önce Stanford Üniversitesi’nde ekonomi bölümünde öğretim görevlisi ve Santa Clara Hukuk Fakültesi’nde misafir profesördü.