Karnataka Bakanı Ashwath Narayan, Siddaramaiah’a Karşı ‘Kışkırtıcı’ Sözlerinden Pişmanlık Duydu | Bangalore haberleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

BENGALURU: Karnataka Yüksek Öğretim Bakanı C N Ashwath Narayan Perşembe günü muhalefet liderine karşı kışkırtıcı olduğu iddia edilen ifadesinden yakındı. Siddaramaja devlet meclisinde.
Narayan’ın, BJP’nin Hindu karşıtı olarak adlandırdığı 19. yüzyıl hükümdarı Tipu Sultan’a düşkün olduğu için Pazartesi günü Mandya’da düzenlenen halka açık bir toplantıda Siddaramaiah’ın ortadan kaldırılmasını istediği bildirildi.
Tıpkı tarihi figürler Huli Gowda ve Nanje Gowda’nın Tipu Sultan’ı ortadan kaldırması gibi, insanların Siddaramaiah’ı ortadan kaldırması gerektiğini söylemişti.
Siddaramaiah’a karşı kişisel hiçbir şeyim yok. Onu sadece Tipu Sultan ile karşılaştırdım ve Siddaramaiah’ın ona olan sevgisini açıklamaya çalıştım. Seçmenleri yaklaşan parlamento seçimlerinde onu yenerek Siddaramaiah’ı ortadan kaldırmaya çağırdığımda sözlerim tamamen siyasiydi. Siddaramaiah ile hiçbir kişisel farklılığım olmadığı için, söylediklerim demokratik terimlerle günlük konuşma dilindeydi. Narayan, “Eğer sözlerim onu incittiyse özür dilerim” dedi.
Naryan’ın açıklaması, kongre üyesinin konuyu gündeme getirmesi ve hükümetin kendisi hakkında “nefret söylemi” nedeniyle dava açmasını talep etmesi üzerine sıfır saat içinde geldi.
Kongre sözcüsü UT Khadar, “Yüksek Mahkeme, bir kişinin nefret söylemine kapılması durumunda suo moto davası açılması gerektiğini söyledi. Eyalet hükümeti bunu takip etmeli ve Narayan’a dava açmalı” dedi.
Bu aşamada, kongre üyeleri kendisine karşı işlem yapılmasını talep ederken, meclis kargaşaya tanık oldu. Konuşmacı Vishweshwar Hegde Kageri’nin Kongre Üyesi Eswar Khandre’ye yaptığı uyarıda bulunarak muhalefet üyelerini daha da kızdırdı ve Kageri, Meclis’i geçici olarak tatil etmek zorunda kaldı.
Kageri, hem BJP hem de Kongre yetkilileriyle toplantılar yaparken, yeniden başladığında meclise Khandre aleyhine asla böyle bir açıklama yapmayı düşünmediğini ve bunun kayıtlardan silineceğini söyledi. Hukuk ve Parlamento İşleri Bakanı JC Madhuswamy, Naryan ifadesinden çoktan pişman olduğu ve konuşmacının sözleri kaldırıldığı için Kongre Üyelerine yargılamaya izin vermeleri çağrısında bulundu. Kongre üyeleri mecbur kaldı.