Karnataka hükümeti içki satın almak için yasal yaşı düşürmeyi planlıyor | Bangalore haberleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

BENGALURU: İçki endüstrisinin baskısı altında, eyalet hükümeti alkol satın almak ve tüketmek için asgari yaşı 21’den 18’e düşürmeyi teklif etti.
Bu Pazartesi günü ‘Karnataka Tüketim (Lisansların Genel Koşulları) (Değişiklik) Kuralları-2023’ başlıklı bir taslak duyuru yayınlandı ve hükümet 30 gün içinde halktan öneri/itiraz istedi.
Bir Özel Tüketim Dairesi yetkilisi, “Yaş sınırının 18’e düşürülmesi, içecek endüstrisinin uzun süredir gecikmiş taleplerinden biriydi” dedi ve ekledi: “Teklif, yasal alkol satın alma ve tüketme yaşı konusundaki belirsizliği de sona erdirmek için yapıldı.”
“1965 Karnataka Tüketim Yasası hükümlerine uyuyorsanız, alkol satın almak ve tüketmek için asgari yaş 18’dir. Ancak Karnataka Tüketim Lisansları (Genel Koşullar) Kuralları 1967’ye göre, yasal asgari yaş 21’dir. Yetkili, gençlerin oy kullanma yaşıyla tutarlı hale getirerek bu karışıklığı giderin” dedi.
Aslında, özel tüketim vergisiyle ilgili işten çıkarmaları tespit etmek ve tersine çevirmek için kurulan özel bir komisyon tarafından onaylanan önerilerden biriydi. Hükümet içki işine başlamak için asgari yaşı değiştirmedi ve 21 yaşında kalıyor.
Tüketim Bakanı Gopalaiah, gelişmelerden haberdar olmadığını söyledi. STOI, yorum için Özel Tüketim Komiseri J Ravishankar’a ulaşmaya çalıştı, ancak işe yaramadı.
Departmandaki kaynaklar, içecek endüstrisinin yaş sınırının düşürülmesini talep ettiğini, bunun tüketici tabanını genişleteceğini ve hükümetin daha fazla gelir elde etmesine yardımcı olacağını belirtti.
Devletin içki satışlarından elde ettiği gelir, 2019-20’de 21.583 Rs iken, 2021-22’de 26.377 Rs oldu. Yetkili, “Goa, Himachal Pradesh, Sikkim ve Puducherry gibi bazı eyaletler yaş sınırını 18’e indirdi” diye ekledi.
Yeni Delhi’deki AAP hükümeti de birkaç ay önce asgari yasal yaşı 25’ten 21’e indirerek Uttar Pradesh gibi diğer eyaletlerle aynı seviyeye getirdi. Ancak, diğer eyaletlerin aksine, Kerala yasal içki içme yaşını 21’den 23’e çıkarmıştı.