Karnataka hükümeti ‘Viveka’ sınıflarını safran rengine boyama hamlesini savunuyor | Bangalore haberleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
KALABURAGI/BENGALURU: Karnataka Başbakanı Basavaraj bombai Pazartesi günü Viveka, adını taşıyan bir program başlattı. Swami Vivekananda, eyalet genelinde 8.000 derslik inşa etmek ve hükümetin onları safran rengine boyama kararını savundu. Başbakan, “Safran rengine sahip olmanın nesi yanlış? (Ulusal) üç renkli safran var” dedi.
Swami Vivekananda safran rengi bir sabahlık giyerdi,” dedi Bommai, Çocuk Bayramı vesilesiyle Kalaburagi ilçesine bağlı Madiyal’deki Hükümet Yüksek İlköğretim Okulu’nun temelini attıktan sonra. CM saldırdı KongreMuhalefet partisinin hükümetin safran boyası konusundaki kararını eleştirmesinin ardından “safran görünce üzüldüğünü” söyledi.
Kıdemli Kongre MLA Priyank Kharge, “Neden sadece safran? Bağımsız Hindistan’daki en milliyetçi parti olduğunuzu iddia ediyorsunuz, bu yüzden üç rengi boyayın. bahane ne Hükümet ve eğitim departmanları artık mimarlar tarafından mı yönetiliyor? Bommai, bu tür konularda siyasi davranmanın doğru olmadığı konusunda ısrar etti ve Swami Vivekananda’nın karar için bir ilham kaynağı olduğunu söyledi.
“Kongre safran rengini görünce hep mutsuz oluyor. Bayrağımızın renklerinden biridir. Bu nedenle (danıştığımız) mimarlar safranı önerdiler… bunun herhangi bir siyasi çağrışımı yok” dedi. Kharge, Kongre’nin renkle bir sorunu olmadığını açıkladı.
“Renk seçimini değil, hükümetin önceliklerini sorguluyoruz. Okul altyapısı çöküyor, öğretmen açığımız var ve okulu bırakma oranı artıyor. Bu süreçte hükümetin önceliği duvar boyamak” dedi. CM, “Kongre, eğitimin kapsamlı gelişimiyle ilgilenmiyor.
Yapılan ilerici değişiklikler üzerinde tartışma yaratma eğilimi vardır. Okullara Swami Vivekananda’nın adı verilerek çocuklar ondan ilham alabilir ve okullarda güzel bir atmosfer yaratılmış olur.” Bommai, hükümetin okul altyapısını iyileştirmeye odaklanacağını söyledi.
“15 Ağustos 2023’e kadar eyaletteki her devlet okulunun özel tuvaletleri olmasını sağlamak istiyoruz. İkinci aşamada da 15 bin öğretmen almayı planlıyoruz” dedi. Daha önce eğitim bakanı BC Nagesh, boyanın rengine hükümetin değil mimarların karar verdiğini söylemişti. “Bazı insanların safran rengine alerjisi var” dedi.