Karnataka’da azalan ekim nedeniyle muz fiyatı fırladı | Haberler

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

CHIKKAMAGALURU: Özellikle ilçedeki Narasimharajapura taluk’ta muza artan bir talep var. Ancak üretimin azalması nedeniyle fiyatlar yükseldi. Narasimharajapura taluk’taki çiftçiler geleneksel olarak muz yetiştiriciliği ancak bazı sebeplerden dolayı ekim alanlarının azalması fiyat artışlarına neden olmuştur.
Nendran muzu veya Nenthra pazham, G 9 muz çeşidi, pachbale, rasabale bölgede büyük ölçüde yetiştirilmektedir. Nendran muzları komşu Dakshina Kannada bölgesinde ve ayrıca komşu Kerala eyaletinde iyi talep görüyor. Dakshina Kannada, Udupi ve Uttara Kannada kıyı bölgelerine büyük miktarda muz taşınıyor.
Ayrıca cips için yörede yetiştirilen muzlara da büyük talep var. İlçede çok sayıda kızartma üretim tesisi bulunmaktadır. Nendra muzu kilo başına 18 Rs ve G 9 25 Rs’ye mal oluyor. Pachbale 12 Rs, karbale 25 Rs ve rasabale kilo başına 39 Rs.
Koppa ve NR Pura taluk sınırındaki Kudregundi’de muz satıcısı olan Sandeep, düşük üretim nedeniyle muz talebinin arttığını söyledi.
Çiftçiler muz yetiştirmeyi bıraktılar ve areca yetiştirmeye başladılar. Bununla birlikte, az sayıda çiftçi G9 muz çeşidini yetiştirmektedir.
Değişken fiyatlar
Yetiştirici olan Sundresh, “Nendra muz çeşidinin ekstra bakıma ihtiyacı var ve yetiştirilmesi biraz riskli. İşçilik sıkıntısı ve yüksek üretim maliyetleri nedeniyle çiftçilerin ilgi göstermediğini ve fiyatlardaki dalgalanmaların da navluna neden olduğunu sözlerine ekledi.” düşük üretimler.
Bununla birlikte, bir bahçecilik departmanı yetkilisi, Covid-19’un patlak vermesinin ardından muz ekim alanlarının azaldığını söyledi. Kıtlık nedeniyle muza da iyi bir talep olduğunu sözlerine ekledi.