Mangaluru otomatik patlaması: BJP ve Kongre, DK Shivakumar’ın açıklamasına kulak astı | Bangalore haberleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
BENGALURU: Karnataka Kongre Şefi DK Shivakumar’ın, BJP’nin Mangaluru’daki otomatik çekçek olayını halkın dikkatini seçmen verileri dolandırıcılığı iddiasından başka yöne çekmek için kullandığı yönündeki açıklaması, iki taraf arasında şiddetli bir söz savaşına yol açtı.
Başbakan Basavaraj Bommai, aralarında AICC başkanı Mallikarjun Kharge, Sonia Gandhi ve Rahul Gandhi’nin de bulunduğu üst düzey kongre yetkililerine, parti liderlerinin ülkede huzursuzluğa neden olan teröristleri mi yoksa ülkeyi korumak isteyen vatanseverleri mi desteklediğini netleştirmeleri için meydan okudu.
“Devam eden soruşturma, düdüklü tencerede patlayıcı taşıyan kişinin patlamayı planladığını ortaya çıkarınca, KPCC başkanı böylesine şaşırtıcı bir açıklama yaptı. Bommai, “Bir siyasi partinin başındaki biri için uygun değil” dedi.
“Kongre için yeni bir şey yok çünkü yatıştırma siyaseti onun politikası oldu. Terör eylemlerini küçümseme ve teröristleri destekleme alışkanlığı var.”
Shivakumar’ın bu açıklamayı, Kongre üyeleri azınlık seslerini yatıştırarak onlara kur yapma şeklindeki eski stratejisine başvurduğundan beri yapmış olabileceğini söyledi.
BJP eyalet başkanı Nalin Kumar Kateel, Shivakuar’ın açıklamasının, kongrenin iktidara gelmesi halinde teröristleri destekleyeceğini gösterdiğini söyledi.
“Kongre, GJ Halli-KG Halli şiddetindeki kötüleri desteklemişti. Kongre başkanı, çatışmalarda teröristler öldürüldüğünde ağlar. Daha önce Kongre de Sharique’i desteklemişti ve şimdi Shivakumar sadece duyguları tekrarladı,” dedi Kateel.
Eski başbakan BS Yediyurappa, açıklaması için Shivakumar’dan özür istedi.
BJP’nin saldırısına yanıt olarak Shivakumar, olayı haklı çıkarmadığını, yalnızca BJP’nin olayı hükümetinin başarısızlığını örtmek için kullandığını iddia ettiğini açıkça ortaya koymaya çalıştı.
“Hiçbir teröristi desteklemedim ve hükümetten düdüklü tencere olayıyla ilgili soruşturmayı geri çekmesini istemedim. Az önce BJP’nin olayı seçmen veri hırsızlığı dolandırıcılığını örtbas etmek için kullandığını söyledim. Ayrıca BJP liderlerinin halkın dikkatini partide gelişen muhalefetten başka yöne çekmeye çalıştığını da söylemiştim” dedi.
Kongre MLA Priyank Kharge, Shivakumar’ın açıklamasını, sanık içişleri bakanının bölgesinde eğitim gördüğü için KPCC başkanının yalnızca hükümetin ve istihbaratın başarısızlığını vurguladığını söyleyerek haklı çıkardı.