Mississippi: Bir Savaş Bölgesi Gibi: Gönüllüler kasırga vuran Mississippi’ye kilometrelerce yol kat ediyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

RULO ÇATAL: Dışarıdaki evler yırtılmış ve ağaçlar kökleri havada kalmış. İçeride, yiyeceklerle dolup taşan masalar için sedyeler kuruluyor.
Bir kasırganın kaosa ve ölümlere neden olduğu Rolling Fork, Mississippi’de çevre kasabalardan gönüllüler yardıma akın ediyor.
Amerikan Kızıl Haçı, Cuma gecesi kasırga vurduktan 24 saatten kısa bir süre sonra bir Ulusal Muhafız binasına taşındı ve 2.000 kişilik toplulukta en az 25 kişiyi öldürdü.
Revir olarak kullanılan bir odanın girişine bir ambulans park edilmiş, arka kapıdan müsli barlar ve bebek bezleriyle dolu kutular dolusu içeri giriliyor.
John, “İnsanlara yiyecek ve tıbbi müdahale ile gece kalacakları bir yer vermeye çalışıyoruz, böylece her şeylerini kaybettikleri için başlarını koyabilecekleri bir yer bulabilsinler” dedi. KahverengiAlabama ve Mississippi için bir Kızıl Haç yetkilisi.
Şehir, “savaş bölgesi gibi” dedi. “Bomba patlamış gibi görünüyor.”
Brown, sakinlerin şehir merkezinde kalmayı tercih etseler de etmeseler de en azından bilgiye ve yiyeceğe erişebileceklerini ve güçlerini geri kazanacaklarını söyledi.
Anna Krisuta43 yaşında ve 16 yaşındaki oğlu Alvaro Llechalar barınakta, biri sedyede, diğeri sandalyede, önlerinde elektrik mavisi enerji içecekleri.
Anna Krisuta, cesur bir gülümsemeyle, evlerinin ‘parçalanmış’ olduğunu söylüyor.
Her ikisi de videoya kaydedilen hasarın boyutunu göstermek için cep telefonlarını çıkarıyor.
İkili, geceyi merkezde geçirip geçirmeyeceklerinden henüz emin değil. Belki de arabada uyumayı tercih ederler, dedi Alvaro tereddütle annesine bakarak.
Genç, ancak evlerinin en güvenli odası olduğunu söylediği banyoda saklanarak hayatta kaldığını söyledi.
“Öleceğimi sandım” dedi, “kapının altından esen kuvvetli rüzgarı” anlattı.
“Rezistans”
Lauren Hoda, gönüllü olmak için Vicksburg’dan Rolling Fork’a 70 mil yol kat etti.
Sakinlere yapılan “adaletsizlik” karşısında hissettiği keder, üzüntü ve öfke karışımını anlattı.
28- “Bu sabah uyandığımda bu kasabanın insanları için ağlamak istedim çünkü (kasırga) gelmeden önce fazla zamanları kalmamıştı. Restoranlarda yemek yiyen insanlar, yataklarda aileler vardı.” 2005’te Katrina Kasırgası’nı da deneyimleyen yaşında.
Cumartesi gecesini Rolling Fork’ta toplama noktalarından bağış getirerek geçirdi: su, yiyecek, konserve ürünler, çocuk bezleri, mendiller, ilaçlar, deodorant ve diş macunu.
Mississippi Üniversitesi’nde askeri bilimler profesörü olan Jon Gebhardt, merkezin kurulmasına yardımcı olmak için gece yarısı Rolling Fork’a üç saat yolculuk yaptı.
“Bugün biraz ağladım” dedi. “Ama bu sabah uyandığımda ve bu topluluğun cömertliğini ve böylesine zor bir zamanda bir araya gelme yeteneğini gördüğümde, Mississippi’de olduğum için kendimi şanslı hissettim.”
Mississippi Deltası’nın direncine güvendiğini söyledi.
“Gelecek yıllarda, bu topluluk daha iyiye doğru yeniden inşa edilecek ve kendisinin daha iyi bir versiyonu olacak mı? Evet, öyle düşünüyorum.”