Mississippi’yi kasıp kavuran kasırgalar en az 25 kişiyi öldürdü

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

Bir gecede Mississippi’yi kasıp kavuran, orada en az 25, Alabama’da bir başka kişinin ölümüne, düzinelerce binanın yerle bir olmasına ve en az birinin yıkılmasına neden olan güçlü bir fırtınanın ardından Cumartesi günü kurtarma ekipleri molozları taradı. kasırga.
Jackson, Mississippi’deki Ulusal Hava Durumu Servisi’nden bir meteorolog olan Nicholas Price, ön bilgilere göre, kasırganın yaklaşık bir saat boyunca yerde kaldığını ve yaklaşık 170 mil (274 km) uzunluğunda bir yıkım yolu açtığını söyledi.
Batı Mississippi’de 1.700 nüfuslu bir kasaba olan ve en çok etkilenen batı Mississippi kasabası Rolling Fork’ta çekilen bir video, moloza dönüşmüş evleri, ince dallar gibi çatırdayan kütükleri ve kenara fırlatılmış arabaları gösteriyordu. Şehrin su kulesi yerde kıvrılmış yatıyordu.
Kasırganın vurduğu Silver City şehrini ziyaret eden Vali Tate Reeves, etkilenen bölgelerde olağanüstü hal ilan etti.
Twitter’da “Hasarın ve kaybın boyutu bugün her yerde görülüyor” diye yazdı. “Evler, işyerleri… tüm topluluklar.”
Aynı fırtına sisteminin de vurduğu Alabama’da kurtarma ekipleri, karavanı devrildiğinde bir adamı çamurdan çıkardı, ancak Morgan County Şerif Ofisi’ne göre adam aldığı yaralardan öldü. Bu, Cumartesi öğleden sonra o eyalette bildirilen tek ölüm gibi görünüyordu.
ABD Başkanı Joe Biden, Mississippi’den gelen görüntüleri “yürek burkan” olarak nitelendirdi ve yaptığı açıklamada Reeves ile görüştüğünü ve başsağlığı dilediğini ve iyileşme için tam federal desteğini ifade ettiğini söyledi.
Biden, “Bu yıkıcı fırtınalardan etkilenenlere ve yurttaşlarına yardım eden ilk müdahale ekiplerine ve yardım görevlilerine yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi. “Gerektiği sürece orada olacağız. İyileşmeniz için ihtiyacınız olan desteği sağlamak için birlikte çalışacağız.”
Beyaz Saray, Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) direktörü Deanne Criswell’in Pazar günü Mississippi’ye gideceğini söyledi. Criswell, CNN’e FEMA’nın halihazırda sahada personeli olduğunu ve Amerikan Kızılhaçı’nın evleri yıkılan insanlar için barınakların kurulmasına yardım ettiğini söyledi.
‘Şehrim gitti’
Mississippi’nin afet müdahale dairesi Cumartesi öğleden sonra ölü sayısının 25’e yükseldiğini ve onlarca kişinin daha yaralandığını söyledi. Servis, daha önce kayıp olduğu bildirilen dört kişinin yerinin tespit edildiğini söyledi.
Belediye başkanı Eldridge Walker, günün erken saatlerinde CNN’e verdiği demeçte, bu ölümlerden en az 12’sinin Rolling Fork’ta meydana geldiğini söyledi.
Walker, CNN’de “Şehrim gitti ama biz dirençliyiz” dedi. “Güçlü bir şekilde geri döneceğiz.”
Rolling Fork’ta seyahat eden afet müdahale organizasyonu Team Rubicon’da gönüllü olan Jarrett Brown, Reuters’e verdiği demeçte, hasarın fırtınanın bazı bölge sakinleri için kaçınılmaz olduğunu gösterdiğini söyledi.
Görüntülü görüşme yoluyla “Bu alanların bazılarında gidecek güvenli bir yer yoktu” dedi.
Kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için Rolling Fork’a giden komşu Yazoo İlçesinden bir memur olan Jeremy McCoy, CNN’e yerdeki korkunç durum ve molozda çivilere basılması hakkında bilgi verdi.
McCoy, “Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim,” dedi. “Birinin seslendiğini, ağlayan bir bebeği, havlayan bir köpeği falan duymayı umuyorsun ama hiçbir şey duymuyorsun.”
Rolling Fork’taki Chuck’s Dairy Barn’ın sahipleri Tim ve Tracy Harden, bir Facebook gönderisinde, kasırga binalarını yerle bir etmeden bir dakika önce küçük bir soğutucuya saklandıklarını söyledi.
“Devam eden ve hepimizi soğutucudan kurtaran kırık kolu olan müşteriye sonsuza dek minnettarım” diye yazdılar.
Meteorolog Price, Ulusal Hava Durumu Servisi’nin hasarı değerlendirmek ve kaç hortumun düştüğünü belirlemek için ekipler görevlendirdiğini söyledi.
Batı Mississippi’den Alabama’ya uzanan en az 24 kasırga raporu, Cuma gecesi ve Cumartesi sabahı fırtına avcıları ve gözlemciler tarafından Ulusal Hava Durumu Servisi’ne sağlandı.