Mysuru şehri 2022’de rekor sayıda siber suç kaydetti | Haberler

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Mysuru: Siber Suç artık büyük şehirlerle sınırlı görünmüyor ve Mysuru Heritage City’nin Siber, Ekonomi ve Narkotik (CEN) kanadının 2022’de en yüksek vaka sayısını kaydetmesinin kanıtladığı gibi, fazlasıyla teknoloji meraklısı suçlu var gibi görünüyor. 2022’de şehirde toplam 285 siber suç bildirildi ve siber polis, açılan tüm davaların %35’ini çözdüğünü iddia etti, hatta kurbanların çoğuna 1 crore Rs iade etmeyi başardı.
Mysuru Şehri Polis Komiseri Ramesh Banoth halka bu davaları kaydetmek için beklememe çağrısında bulundu. Şehir polisi, ‘1930’ yardım hattının halka yardım amacıyla kurulduğuna dikkat çekerek, vatandaşlardan bu numarayı arayarak şikayette bulunmaları için zaman kaybetmemelerini istedi. Yardım hattını aramanın polisin paranın çalındığı kartı veya hesabı bloke etmesine yardımcı olacağını ve hatta çalınan paranın geri alınma şansını artıracağını söyledi.
Mysuru’da bildirilen en dikkate değer vakalardan biri, kazançlı bir yatırım getirisi vaat eden bir bağlantıya tıkladıktan sonra 2,7 lakh Rs’yi dolandırıcı bir şirkete transfer eden 30 yaşındaki bir dul kadınla ilgiliydi. ‘ bağlantı.
Bir bankada çalışan 34 yaşındaki kadın, sosyal medyada arkadaş olduğu kimliği belirsiz bir kişiye atfettiği 8,8 bin Rs kaybetti. Para, kendisine Aralık ayının dördüncü haftasında birkaç taksitle ulaşacak değerli bir hediye sözü veren bu kişiye alacaklandırıldı. İnternetten iş arayan özel bir şirkette çalışan 29 yaşındaki bir kadın, dolandırıcılar tarafından 1,3 lakh Rs için dolandırılırken, 36 yaşındaki bir ev hanımı bir finans firmasının kendisine borç vermesinden ve kendisinden daha fazla para talep edilmesinden şikayet etti. Bir polis memuru, dolandırıcılık nedeniyle kaybedilen fonların geri alınması için neredeyse her gün şikayette bulunulmasıyla çevrimiçi dolandırıcılıktaki artışın arttığını itiraf etti. Memur, birçok kurbanın utanç korkusuyla öne çıkıp şikayette bulunma konusunda isteksiz olduğunu da sözlerine ekledi.
Yöneten CEN Kanat Müfettişi JayakumarPolis personelinden oluşan bir ekip, pek çok siber suçlu türünün işleyiş biçimi konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek için yorulmadan çalıştı.