Nikki Haley, 2024 ABD başkanlık adaylığını duyurdu, Donald Trump’ın ilk rakibi oldu

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

WASHINGTON: Tanınmış Hintli-Amerikalı siyasetçi Nikki Haley, Salı günü yayınladığı bir videoya göre, eski patronu eski Başkan Donald Trump’a 2024 Cumhuriyetçi başkan adaylığı için meydan okuyor.
Trump’ın eski BM büyükelçisi videoda “Ben Nikki Haley ve başkanlığa adayım” dedi.

Heyecanlanmak! Yeni nesil zamanı. Bunu yapalım!
👊
🇺🇸
https://t.co/BD5k4WY1CP

— Nikki Haley (@NikkiHaley) 1676375291000
Klip, eski Güney Carolina valisinin “Ben Hintli göçmenlerin gururlu kızıydım – siyah ya da beyaz değil. Farklıydım” demesiyle açılıyor.
Haley, Nimrata Nikki Randhawa olarak Hintli Punjabi Sih ebeveynlerinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Ajit Singh Randhawa ve annesi Raj Kaur Randhawa, Amritsar’dan ABD’ye göç etti. Babası Punjab Ziraat Üniversitesi’nde profesördü ve annesi hukuk diplomasını Delhi Üniversitesi’nden aldı.
Haley’nin ailesi, babası British Columbia Üniversitesi’nden burs aldıktan sonra Kanada’ya taşındı.
‘Nesil değişikliği şart’
Duyuru, iki yıl önce 2024’te Beyaz Saray için eski patronuna meydan okumayacağını söyleyen eski Trump yönetimi yetkilisi için bir dönüm noktası oldu. Ancak son aylarda, diğer şeylerin yanı sıra ekonomik sorunları gerekçe göstererek fikrini değiştirdi: ülkenin ve “kuşak değişimi” ihtiyacı.
“Mali sorumluluğu yeniden keşfetmek, sınırımızı güvence altına almak ve ülkemizi, gururumuzu ve amacımızı güçlendirmek için yeni nesil bir liderliğin zamanı geldi. Bazı insanlar Amerika’ya bakıyor ve kırılganlık görüyor. Sosyalist Sol, tarihi yeniden yazmak için bir fırsat görüyor.” dedi videoda.

51 yaşındaki Haley, 15 Şubat’ta Güney Karolina, Charleston’da yapacağı konuşmada kampanya planlarını özetleyecek.
Düzenli olarak, “Hiç bir seçimi kaybetmedim ve şimdi de kaybetmeyeceğim” diyerek, siyasi beklentilere meydan okuma siciliyle övündü.
Seçilirse, Haley ülkenin ilk kadın başkanı ve Hint asıllı ilk Amerikan başkanı olacak.
Haley, önümüzdeki aylarda 2024 kampanyalarını başlatması beklenen uzun bir Cumhuriyetçiler hattındaki ilk kişi. Bunlar arasında Florida Valisi Ron DeSantis, eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Güney Karolina Senatörü Tim Scott yer alıyor.
Hintli-Amerikalı Cumhuriyetçi ve iş adamı Vivek Ramaswamy de 2024 başkanlık adaylığını açıklamayı planlıyor.
New Yorker dergisi tarafından “Anti-Woke Inc.’in CEO’su” olarak adlandırılan milyoner 37 yaşındaki Ramaswamy, Washington eyaletinde geçici olarak test sürüşlerine ve bilgi toplama görevlerine başladı. Bir medya raporuna göre, birden fazla olayı ele aldığı Iowa.
(Ajanslardan gelen girdilerle)