Önemli Karnataka devlet daireleri ciddi personel sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığı için hizmetler darbe aldı | Bangalore haberleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
BENGALURU: En az 5-6 büyük devlet dairesi, bazı kanatlarında %25’ten %95’e varan oranlarda personel sıkıntısı yaşıyor, bu da hizmet sunumunun ve işin hızını etkiliyor. Açıkla karşı karşıya olan departmanlar, merkezdeki Modi liderliğindeki hükümetin ana odak noktası olan beceri geliştirme ve e-yönetişim departmanlarını içeriyor.

Karnataka devlet daireleri GFX

E-yönetim departmanı, yaptırım gücü olan 77 kişinin aksine sadece iki tam zamanlı çalışanla yetinirken, IT-BT departmanı yaptırım uygulanan 75’e karşı sadece 15 çalışanla çalışıyor. Beceri geliştirme departmanı %62 boş kadroyla çalışıyor. kurulduğu günden bu yana oranı. 2016 yılında oluşum. Devlet verilerine göre, departmanın yaptırım uygulanan 6.838’e karşı 2.622 çalışanı var.
7,7 lakh pozisyonun 2,6 lakh’ı yıllardır boş
4.216 açık pozisyonun çoğunluğu, beceri geliştirme programlarının bel kemiği olan, genç eğitim görevlisi pozisyonuyla ilgilidir. Bu boş pozisyonlar 2022-23 bütçe tahminine göre idi.
Mevcut personel, yeni beceri geliştirme programları açıklayan hükümetin beklentilerini karşılamak için çok ince olduğundan, departman gösteriyi yürütmekte zorlanıyor.
Karnataka hükümetinin yaklaşık 7,7 lakh görevi olan 43 departmanı vardır. Bunlardan yaklaşık 2,6 lakh yıllardır boş durumda. Eğitim, tarım, sağlık, tıp eğitimi ve sosyal güvenlik gibi önemli bölümlerde bile yıllardır yüzde 50 civarında boş kontenjan var.
E-yönetim sekreteri V Ponnuraj, departmanın son aylarda dış kaynak kullanımı yoluyla yaklaşık 30-35 çalışanı işe aldığını söyledi. Günlük aktiviteleri yürütmek sorun değildi. “E-devlet sadece hizmet verdiği için ve devlet işlerine karışmadığı için maliye bakanlığı bize dış kaynaktan eleman alma izni verdi” dedi.
Başbakan Modi’nin Hindistan gençliğinin becerilerini geliştirme isteği doğrultusunda eyalet hükümeti, beceri geliştirme ve girişimcilik eğitim programları sunan tüm departmanları ve kurumları bir araya getirerek 2016 yılında Beceri Geliştirme Departmanını kurdu.
Beceri Geliştirme, Girişimcilik ve Geçim Departmanı Baş Sekreteri S Selvakumar, hükümetin durumun farkında olduğunu ve 1.520 genç eğitim görevlisinin işe alım sürecinin Karnataka Kamu Hizmeti Komisyonuna emanet edildiğini söyledi.
“Seçim listesi belli ve 500 aday başvurdu. Teknik ve yasal sorunlar nedeniyle diğerlerinin seçimi ertelendi.” KPSC, işe alım sürecini başlattıktan üç yıl sonra, 2022’de listeyi açıkladı.
Merkezin iddialı programı ‘Khelo Hindistan’ı başarıya ulaştırmaktan sorumlu olan gençlik güçlendirme ve spor departmanı, şimdi 322 yerine 207 personel istihdam ediyor.