Pope, okul ve doktora yapmak için fon topladı | Hubballi Haberleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
KALABURAGI: Afzalpur taluk, Kalaburagi, Ghattaraga’nın durgun sularında küçük bir köy, bir Birinci Basamak Sağlık Merkezi (PHC) ve yeni bir okul binası için uzun süredir bekliyor. Köylülerin istekleri, hükümetin yeni bir okul binası ve yeni bir okul inşası için gerekli fonları onaylamasıyla neredeyse gerçekleşti. ASB Ghattaraga’da. Ne yazık ki, devlet arazisinin bulunmadığını öne sürerek, eğitim ve sağlık departmanları parayı hükümete iade etti.
Ancak Ghattaraga köyü şu şekilde bir kurtarıcı bulmuş gibi görünüyor: Shivan ve Swami, köyün iyileştirilmesini sağlamak için para toplamakla meşgul olan Sonna Viraktha Mutt’un kahini. Son üç haftadır köyde vaaz veren kahin, bu toplantıların asıl amacının daha sonra okul ve ASM için arazi satın almak için kullanılacak para toplamak olduğunu söyledi.
“Ghattaraga’nın yaklaşık 100 sakini bana geldi ve köyü temel hizmetlerden mahrum bırakan ve kalkınma projelerinin başlamasını engelleyen devlet arazisinin bulunmadığını bildirdi. Sonra halka açık toplantılar yoluyla para toplamaya karar verdim. Parayı, kalkınma projelerinde sorunsuz çalışabilmemiz için hükümete devredeceğimiz patta ile birlikte arazi satın almak için kullanacağız” dedi.
Shivanand Swami, köylülerin yardımıyla beş günde 60 lakh Rs’den fazlasını toplayabildiğini söyledi. Tüm topluluklardan temsilcileri davaya bağışta bulunmaya çağırdı. Kâhin, Dalit topluluklarının üyelerinin onun görevine özel ilgi gösterdiğini ve cömertçe bağışta bulunduğunu söyledi.
Köydeki okul şu anda muzrai departmanı tarafından yönetilen Bhagyavanthi Devi Tapınağı’na ait bir barakada faaliyet gösteriyor.
Shivanand Swami, yeni okul binasının inşa edileceği Rs 43 lakh için 2,5 dönümlük bir arsa satın aldıklarını söyledi. Pazartesi günü mülk, kamu eğitim departmanına teslim edilecek. Kâhin, Afzalpur’un MLA MY Patil’e PHC için başka bir 2,5 hektarlık alanın satın alınması için para bağışlamasını teklif ettiğini söyledi.
Bhima Nehri’nin kıyısında yer alan Ghattaraga’da büyük ölçekte şeker kamışı yetiştiriliyor ve bu da arazi fiyatını fahiş yapıyor. Ayrıca kahin, birçok çiftçinin topraklarından ayrılmaya isteksiz olduğunu ancak bağışta cömert davrandığını söyledi.