Rohit Pawar, Belgavi’yi ziyaret ettikten sonra, Sharad Pawar’ın Karnataka’ya verdiği ültimatomun eyaletteki Marathi halkının güvende olmasını sağladığ

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
KOLHAPUR: Milliyetçi Kongre Partisi (NCP) MLA ve Sharad Pawar’ın torunu Rohit Pawar Salı sabahı sürpriz bir ziyarette bulundu BelgaviMaharashtra’nın dilsel gerekçelerle hak iddia ettiği eyaletin diğer bölgelerinden biri olan Karnataka’da bir sınır kasabası.
Milliyetçi Kongre Partisi (NCP) başkanı Sharad Pawar bir hafta önce, Marathi yanlısı bir grubun – Maharashtra Ekikaran Samiti – işçilerine yönelik zulüm 48 saat içinde durmazsa Belgavi’yi ziyaret edeceğini söylemişti. Maharashtra’da Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderleri Pawar’ı sırtını döndüğü için eleştirdiler.
Rohit, “NCP şefi açıklamasına rağmen ziyaret etmemiş olsa da, Marathi halkı açıklamanın kendilerine çok yardımcı olduğunu söyledi” dedi.
Dedi ki: “NCP şefinin Karnataka’ya verdiği ültimatom Marathi halkının güvenliği içindi. Oradaki insanlar bana onun ifadesinin onlara çok yardımcı olduğunu söylediler. Ayrıca Pazartesi günü doğum gününde onu aradıklarını söylediler ve onun sorduğunu duydum. işlerin nasıl gittiği ve durumun endişe verici olup olmadığı hakkında”.
Son haftalarda, Maharashtra-Kannaka sınırındaki köyler, kasabalar ve şehirler, Marathi yanlısı ve Kannada yanlısı grupların birbirlerine karşı ajitasyonları nedeniyle kaynıyor.
Son zamanlarda Kannada yanlısı gruplar Maharashtra’dan Karnataka’ya giden otobüslere ve kamyonlara taş yağdırdı.
Young Pawar ayrıca, Shinde-Fadnavis hükümetinden Maharashtra bakanlarının daha önce 3 Aralık’ta Belgavi’yi ziyaret etmeyi planladıklarını ve bunun daha sonra 6 Aralık’a ertelendiğini söyledi.
“Maharashtra diğer devletler tarafından saygı görüyor. Ancak Karnataka, devlet bakanlarından Belgavi’ye gelmemelerini istediği için Maharashtra’ya meydan okudu. Oraya gitmeleri gerekirdi. Şahsen ve ülkenin sıradan bir vatandaşı olarak ziyaret ettim. Kimden bilmek istiyorum? BJP liderleri, bakanlarının halkı ziyaret edip görüşmekten neden geri döndüklerini biliyorum. BJP liderlerinin, parlamentoda Marathi halkının sesini yükseltmek için Maharashtra milletvekillerini bile sansürlediklerini biliyorum.”
Rohit, Maharashtra Ekikaran Madhyavarthi Samiti başkanı Marathi yanlısı kıdemli aktivist Dipak Dalvi’yi ziyaret etti.
Kannadigas’ın zulmü sonucu hayatını kaybeden Marathi halkının anıtı olan Hutatma Smarak’ı da ziyaret etti.