San Francisco, polisin öldüren robotları kullanmasına izin verdi

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
SAN FRANCISCO: San Francisco düzenleyicileri, polisin acil durumlarda potansiyel olarak ölümcül uzaktan kumandalı robotları kullanmasına izin vermek için Salı günü oy kullandı – siyasi olarak liberal yönetimde kolluk kuvvetlerine destek konusunda bölünmeleri yansıtan duygusal olarak yüklü bir tartışmanın ardından.
Oylama 8’e karşı 3’tü ve çoğunluk, sivil özgürlükler ve diğer polis gözetim gruplarının güçlü itirazlarına rağmen polise seçenek tanımayı kabul etti. Muhalifler, otoritenin, yoksullara ve azınlık topluluklarına karşı aşırı saldırgan olan bir polis gücünün daha fazla askerileşmesine yol açacağını söylediler. Müfettiş Connie Chan, güç kullanımıyla ilgili endişeleri anladığını, ancak “Bu ekipmanın kullanımına eyalet yasalarına göre izin verilmesi gerektiğini” söyledi.
bu san francisco polisi Bakanlık, önceden silahlı robotları olmadığını ve robotları silahlarla donatma planları olmadığını söyledi. Ancak SFPD sözcüsü Allison Maxie yaptığı açıklamada, bakanlığın “şiddetli, silahlı veya tehlikeli şüphelileri devreye sokmak, etkisiz hale getirmek veya yönlerini şaşırtmak için” patlayıcı yüklerle donatılmış robotları konuşlandırabileceğini söyledi.
“Bu şekilde donatılmış robotlar, masum hayatları kurtarmak veya daha fazla kaybını önlemek için yalnızca aşırı durumlarda kullanılacaktır” dedi.
Düzenleyiciler, Salı günü teklifte değişiklik yaparak, memurların robotları yalnızca alternatif güç veya gerilimi azaltma taktikleri kullandıktan sonra veya bu alternatif yollarla şüpheliyi kontrol altına alamayacakları sonucuna vardıktan sonra kullanmaları gerektiğini belirtti. Yalnızca sınırlı sayıda kıdemli memur, robotların ölümcül bir güç seçeneği olarak kullanılmasına izin verebilir.
Departman, San Francisco Polis Departmanının şu anda bombaları değerlendirmek veya görüş azlığı olan durumlarda görüş sağlamak için kullanılan bir düzine işleyen yer robotuna sahip olduğunu söylüyor. Ancak bu yıl polis ve şeriflerin askeri teçhizat envanterini çıkarmasını ve kullanımı için onay almasını gerektiren yeni bir Kaliforniya yasası yürürlüğe girdikten sonra açık izin gerekliydi.
San Francisco Polis Departmanı Salı günü yaptığı açıklamada, askeri fazladan hiçbir robot elde edilmediğini, ancak bazılarının federal hibe parasıyla satın alındığını söyledi. Salı günkü tartışma iki saatten fazla sürdü ve her iki taraftaki üyeler birbirlerini pervasızca korku tellallığı yapmakla suçladılar.
Süpervizör Rafael MandelmanPolitika yetkisine oy veren , polisi güvenilmez ve tehlikeli olarak tasvir eden söylemlerden rahatsız olduğunu söyledi. “İlerici ve ilerici politikalar halka polis karşıtıymış gibi bakmaya başladığında daha büyük soruların ortaya çıktığını düşünüyorum” dedi. “Bence bu ilericiler için kötü. Bence bu Denetim Kurulu için kötü. Ulusal düzeyde Demokratlar için kötü olduğunu düşünüyorum.”
Öneriye karşı oy kullanan yönetim kurulu başkanı Shamann Walton, bunun kendisini polis karşıtı değil, “renkli insanlar yanlısı” yaptığını söyleyerek karşı çıktı. “Polis ve renkli insanlar arasında olumsuz etkileşim için silahları ve fırsatları artırmak adına sürekli olarak bir şeyler yapmamız isteniyor” dedi. “Bu, o şeylerden sadece biri.”
San Francisco Kamu Savunuculuğu ofisi Pazartesi günü kurula bir mektup göndererek polise “topluluk üyelerini uzaktan öldürme yetkisi” vermenin şehrin ilerici değerlerine aykırı olduğunu söyledi. AP