Savcı, Donald Trump’ın dolandırıcılıkta “neler olup bittiğini tam olarak bildiğini” söyledi

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
New York’ta bir savcı, bir ay süren davanın sonunda jüri üyelerine, eski Başkan Donald Trump’ın vergi kaçakçılığıyla suçlanan iki şirketinde “neler olup bittiğini tam olarak bildiğini” söyledi.
Savcı Joshua Steinglass, Trump Organizasyon şirketlerinin avukatlarının eski CFO Allen’ın iddialarını reddetti. Weisselberg tek başına hareket etti ve dolandırıcılığın tek yararlanıcısı oldu.
Süre koz Steinglass Perşembe günü yaptığı kapanış konuşmasında, eski başkanın Weisselberg ve diğer yöneticilerin ne yaptığını bildiğini ve ailesinin davada suçlanmayacağını söyledi.
“Trump Organizasyonu, üst düzey yöneticilere ayrıcalıklar dağıtmak, kazançlarını muhasebecilerinden kasıtlı olarak saklamak ve ardından bu muhasebecileri günah keçisi ilan etmek gibi bir dolandırıcılık ve aldatma kültürü geliştirdi” dedi.
Trump Corp ve Trump Payroll Corp, on yılı aşkın bir süredir Weisselberg’i, diğer yöneticileri ve şirketleri, lüks arabalar ve apartman daireleri gibi ayrıcalıkları saklayarak vergi kaçırmak için dolandırmakla suçlanıyor.
Vergi kaçakçılığı suçlamalarını kabul eden Weisselberg, savcılığın yıldız tanığı olarak görev yaparken, Trump Organizasyonu denetçisi Jeffrey McConney, muafiyet altında hükümet adına ifade verdi. Weisselberg, yaklaşık 1,7 milyon dolarlık yardım için vergi kaçırdığını itiraf etti.
Trump avukatları, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.
Duruşmanın en dramatik anlarından biri, Perşembe günü jüri üyelerinin mahkemeden ayrılmasından sonra, Steinglass’ın yargıca savunma avukatlarının defalarca Trump ve ailesinin sahtekarlıktan habersiz olduğunu iddia ettikleri yönünde şikayette bulunmasıydı.
İddia makamı, mahkeme Cuma günü yeniden başladığında, Trump’ın planla ilgili iddia edilen bilgisini daha ayrıntılı olarak araştıracağına söz verdi.
New York Eyalet Yüksek Mahkemesi Yargıcı Juan Merchan, “Sadece adil,” dedi.
Perşembe günü erken saatlerde, iki şirketi savunan avukatlar, savcıların Weisselberg’in şirketlere dolandırıcılık konusunda yardım etme niyetinde olduğunu kanıtlayamadığını savundu.
Trump Corp.’un avukatı Susan Necheles, “Bugün tek bir nedenden dolayı buradayız: Allen Weisselberg’in açgözlülüğü” dedi. Weisselberg’in dolandırıcılığı şirketlere yardım etmek için işlediğine dair hiçbir kanıt olmadığını, yalnızca kendini zenginleştirmeye çalıştığını savundu.
Michael Van der VeenTrump Payroll Corp.’un bir avukatı, plana Weisselberg dışında başka herhangi bir üst düzey yöneticinin dahil olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi.
Van der Veen jüri üyelerine defalarca “Weisselberg bunu Weisselberg için yaptı” dedi.
Her iki avukat da savcıların Weisselberg’i kurulmasına yardım ettiği şirket aleyhine ifade vermeye zorladığını savundu.