Tech işten çıkarmalar Bangalore: Tehdit edilen işten çıkarmalar BT uzmanları için uyku sorunlarına yol açıyor | Bangalore haberleri

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
BENGALURU: “Bugünlerde uyumuyorum. Şu anda tek duyduğumuz işten çıkarmalar. İşimi yapıp yapamayacağımı merak edip duruyorum,” diyor bir çalışan Vinita Tiwari yazılım geliştirici.
Şirketinin koridorlarında “yeniden atanma” konusundaki fısıltıların artmasıyla sınırları zorlanan Vinita, geçen hafta bir uyku uzmanına bile danıştı ve uyku sorunlarının kaygıdan kaynaklandığı söylendi.
ABD merkezli şirketi, Bengaluru da dahil olmak üzere birçok yerde 450 işçiyi işten çıkarmayı planlıyordu. “Kovulacağımız mı yoksa gelecekteki takımın bir parçası mı olacağımız söylenseydi çok daha kolay olurdu. Ama iletişim olmazsa gerginlik bedelini öder. Ödenecek bir ipoteğim ve okul harcım var.” küçüklerin parasını ödemek için,” dedi Vinita.

BT uzmanları arasında uyku sorunları GFX

Onun durumu izole bir durum değil. Bilişim sektöründeki binlerce çalışan, sonuç olarak psikolojik baskı altına girdi. yaklaşan işten çıkarmalar. Büyük bir kısmı uykusuzluk, kaygı ve depresyon gibi sorunlar için tıbbi yardım istiyor.
Bengaluru’daki Sakra World Hospital’da kıdemli KBB cerrahı, solunum ve uyku apnesi uzmanı Dr. Shantanu Tandon, “OPD’de buna benzer vakalar (uykusuzluk) alıyoruz” diyor. İşten çıkarmalardan en çok 35-45 yaş grubundakilerin etkilendiğini sözlerine ekledi.

38 yaşındaki BT uzmanı Neelima, “Herkesin kafasına bir kılıç saplanmış gibi. Daha fazla netlik elde edene kadar herkes baskı altında çalışıyor” dedi.
Doktorlar, taburcu edilen fobik bozukluklarla ilgili kaygının genel kaygıya yol açabileceğini ve bunun da uykunun başlamasını etkileyebileceğini ve geciktirebileceğini söyledi.

Bengaluru’daki Manipal Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Bölümü Başkanı Dr Satyanarayana Mysore, “Taburcu olmaya ilişkin herhangi bir geçici korku, uykunun bölünmesine yol açabilir. Bu, sık sık uyanmak ve tam olarak gençleştirici bir uyku hissinin olmaması anlamına gelir” diyor.
Birçok genç çalışan profesyonel için işten çıkarmalar varoluşsal bir krize neden oluyor. Geçen hafta işini kaybeden ürün müdürü Manish (istek üzerine adı değiştirildi), “Benim de uykum kaçtı. Bazı mali yükümlülüklerim var ve gözlerimi kapattığımda bilinmeyenin korkusu beni bunaltıyor. Nasıl yapacağım?” aileme bakmak mı?”

“Anksiyete probleminiz varsa uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte zorluk çekebilirsiniz. Aynı şekilde uyku probleminiz varsa, uykunuzu alamadığınız endişesiyle uyumadan önce anksiyete veya panik yaşayabilirsiniz. ,” not alınmış. Dr. Srivasta Lokeshwaran, Danışman, Bengaluru Aster CMI Hastanesinde Girişimsel Pulmonoloji.
Ancak, Bengaluru’da bir girişimle çalışan ve 7 Kasım’da kovulunca paramparça olan Sanika Patil gibi bazıları, bu yıkıcı olayla başa çıkmanın yollarını arıyor.
“Toplu işten çıkarmalarda, neden özellikle sizden kurtulmak için seçildiğinize dair bir açıklama alamıyorsunuz. Bu, başka bir iş ararken de devam eden bir şok. Ne zaman iş arasam, Yeterince iyi olup olmadığımdan şüphe duymak beni endişelendiriyor,” dedi artık bütün gününü kedisiyle oynamaktan başka hiçbir şey yapmadan geçiren Sanika.
Uzmanlar, bu belirsiz zamanlarda kendinize karşı nazik olmayı öğrenmenin önemli olduğunu söylüyor. Nimhans Psikiyatri Bölümü danışmanı Profesör Harish T, “Kontrolünüz dışındaki şeyler için kendinizi suçlamayın” diyor. “Sık sık başkalarına karşı iyi olmamız tavsiye edilir. Başkalarına ve kendimize karşı iyi olmak iyidir” diye ekledi.