TikTok CEO’su, Hindistan’ın yasağını “varsayımsal” ve teorik olarak nitelendirerek Çin ile bağlantı hakkında fışkırdı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

WASHINGTON: TikTok CEO’su Shou Zi Chew daha önce ifade verilmiş ABD Kongresi Artan güvenlik endişeleri ve Çin hükümetinin şirket üzerindeki potansiyel etkisi arasında.
Chew, sosyal medya devinin ABD’nin ulusal güvenlik endişelerini gidermek için “gerçek adımlar” attığını iddia etmek için sözlü olarak dans ederken, Meclis Enerji ve Ticaret Komitesi’nden gelen düşmanca sorularla karşılaştı.
Dört saatlik bir duruşma sırasında Chew, sahibi olduğu TikTok uygulamasının Çin teknolojisi Bytedance şirketi, uzun süredir Çin hükümeti ile veri paylaşmadığını ve ABD’deki 150 milyon kullanıcısı için risk oluşturmadığını ve verilerini Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile paylaşmadığını ileri sürüyor.
ABD’li milletvekili Debbie Lesko, sorgulaması sırasında, Hindistan’ı ve yakın zamanda TikTok’u şu veya bu şekilde yasaklayan diğer ülkeleri gösterdi.
“Bu (TikTok), nihayetinde Çin hükümetinin kontrolünde olan ve ulusal güvenlik kaygılarıyla haykıran bir araçtır Bay Chew, tüm bu ülkeler ve FBI direktörümüz nasıl yanılıyor?” Lesko sordu.
Chew, “Bahsedilen risklerin çoğunun varsayımsal ve teorik riskler olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir kanıt görmedim,” diye yanıtladı.
Kongre üyesi, Hindistan yasağını vurgulayarak bir kez daha tekrarladı. Hindistan, TikTok’u 2020’de yasakladı. 21 Mart’ta bir Forbes makalesi, TikTok’u kullanan Hindistan vatandaşlarının verilerine şirketin çalışanları ve Pekin merkezli ana şirketi tarafından nasıl erişilebildiğini ortaya çıkardı. Mevcut bir TikTok çalışanı, Forbes’e, iş araçları, bir kullanıcıyla ilgili en yakın kişiyi ve diğer hassas bilgileri kolayca arayabilir,” diye bilgilendirdi Lesko meslektaşlarını.
Chew, “Bu yeni bir makale; ekibimden ona bakmasını istedim. Katı veri erişim protokollerimiz var. Kimsenin araçlara erişimi diye bir şey yok. Bu nedenle, birçok sonuca katılmıyorum,” diye yanıtladı Chew. .
Hindistan, gizlilik ve güvenlik endişeleri nedeniyle 2020’de TikTok’a ve mesajlaşma uygulaması WeChat dahil düzinelerce diğer Çin uygulamasına ülke çapında bir yasak getirdi. Yasak, LAC’de Hint ve Çin birlikleri arasında 20 Hint askerinin ölümüne ve düzinelerce yaralanmasına neden olan bir çatışmadan kısa bir süre sonra geldi. Şirketlere gizlilik ve güvenlik gereksinimleriyle ilgili soruları yanıtlama şansı verildi, ancak yasak Ocak 2021’de kalıcı hale getirildi.
Florida milletvekili Kat Cammack, hala görülebilen bir tehdit videosunu oynattıktan sonra Chew’e “ÇKP’nin bir uzantısı olduğu için bu komitenin veya uygulamanızın 150 milyon kullanıcısının verilerini ve güvenliğini koruyamayacağınızı çok iyi biliyorsunuz,” dedi. şiddet veya tehditleri yasaklayan topluluk yönergelerine rağmen, platformun yayınlanmasının üzerinden bir aydan fazla zaman geçti.
Cumhuriyetçi Temsilci Cathy McMorris-Rodgers tarafından bir kongre oturumunda sorulan TikTok’un şefi, Pekin’in uygulamanın bazı bölümlerine müdahale etmediğini “yüzde 100 garanti edemedi”. Chew, şirketin ABD kullanıcı verilerini “istenmeyen tüm yabancı erişimlerden” korumaya ve içeriği “herhangi bir hükümet tarafından herhangi bir manipülasyondan uzak tutmaya” kararlı olduğunu söyledi.
Başka bir New Jersey milletvekili, TikTok’un güvenlik planlarının işe yarayacağına ikna olmadığını söyledi. TikTok’un kendisini “yalnızca bir kamu hizmeti gerçekleştiren iyi huylu bir şirket” olarak gösterme girişimi olduğunu söylediği şeyi geri iterek, “Pekin’in komünist hükümetinin yaptıklarınızı yine de kontrol edip etkileyeceğine inanıyorum” dedi. .. Ben inanmıyorum.”
Duruşmadan saatler önce Çin, TikTok’un zorla satışına karşı çıkmayacağını defalarca söyledi ve Ticaret Bakanlığı, herhangi bir satışın Çin teknolojisinin ihracatını içereceğini ve Çin hükümeti tarafından onaylanması gerektiğini söyledi.
TikTok, askeri cihazlar da dahil olmak üzere federal hükümet cihazlarında zaten yasaklandı ve ABD’de giderek artan sayıda eyalet, eyalet hükümeti cihazlarında TikTok’u yasaklıyor.