Trump, 2023’e Beyaz Saray koşusunda ters rüzgarlarla giriyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
WASHINGTON: Donald Trump 2022’ye zirvede başladı. Birincil adaylar, gıpta ile bakılan bir onay için eski başkanı mahkemeye vermek için Florida’ya akın etti. Toplantıları binlerce kişi topladı. Bir yığın soruşturma büyük ölçüde gözden kaçtı.
Bir yıl sonra, Trump çok farklı bir gerçekle yüzleşir.
İddianamelerle sonuçlanabilecek adli soruşturmalara karışmış durumda. Kasım seçimlerinde Cumhuriyetçilerin hayal kırıklığı yaratan performansından sorumlu tutuluyor. Ve şimdi ilan edilmiş bir cumhurbaşkanı adayı olmasına rağmen, duyurulmasından bu yana geçen altı haftaya kendi kendine neden olduğu krizler damgasını vurdu. Trump tek bir kampanya etkinliği düzenlemedi ve Florida’daki Mar-a-Lago kulübünün sınırlarını zar zor terk ediyor.
2024 için potansiyel rakipleri, meydan okuyanları savuşturmak yerine giderek daha cesur görünüyor. Florida Valisi Ron DeSantis, yankı uyandıran bir yeniden seçim zaferinden yeni çıkmış, giderek Trump’ın en çetin rakibi olarak görülüyor.
Trump’ın abartısız kampanya duyurusu, eski yiğitleri onun tekrar Beyaz Saray’a aday olma konusunda ciddi olup olmadığını merak etmeye bile bıraktı.
“Başlatma Başarısızlığı adlı bir film vardı.” Bence Donald Trump’ın şu ana kadarki davası buydu. Duyuruyu aldı ve o zamandan beri bunu kanıtlamak için hiçbir şey yapmadı,” dedi 2016’da Trump’ın kampanyasına danışmanlık yapan ancak bu sefer uzak duran bir GOP ajanı olan Michael Biundo.
“Ne kampanyası?” 2020’de Trump’ın yeniden seçilmesine 100.000 dolar veren ancak şimdi DeSantis’e çekilen uzun süredir GOP bağışçısı Dan Eberhart’a sordu. “Trump’ın erkenden göreve başlaması, siyasi bir kampanyadan çok, DeSantis’in aşırı başarısına bir yanıt ve kovuşturmaya karşı yasal bir strateji gibi görünüyor.”
Trump kampanya yetkilileri, 15 Kasım’daki duyurusundan bu yana haftaları metodik bir şekilde siyasi bir operasyon inşa etmekle geçirdiklerinde ısrar ediyorlar. Trump’ın, politikacıların genellikle düşük profilli olduğu tatil sezonundan hemen önce duyuru yaptığını ve bunu alışılmadık bir şekilde erken yaptığını ve ona adım atması için bolca zaman verdiğini belirttiler.
Trump sözcüsü Steven Cheung, “Bu bir maraton ve planımız tasarlanıyor ve uygulanıyor” dedi.
“Ayrıca erken oylama eyaletlerinde en iyi ekipleri bir araya getiriyoruz ve tüm cephelerde hakim olmamızı sağlamak için devasa veri operasyonumuzu genişletiyoruz” dedi.
“Nasıl kampanya yürüteceğimizi dikte etmeye çalışan medya oyunu oynamayacağız.”
Trump, kampanyasının yavaş başlamasına yönelik eleştirileri de savundu. Mitingler her zamankinden daha büyük ve daha iyi olacak (çünkü ülkemiz cehenneme gidiyor), ama sizce de biraz erken değil mi?” sosyal medya sitesinde yazdı.
Kampanya etkinliklerinden uzak durmasına rağmen, eski cumhurbaşkanı yine de tartışmalara yol açtı.
Beyaz bir milliyetçi ve eskiden Kanye West olarak bilinen rapçi ile anti-Semitik kinayeler ve komplolar anlatan akşam yemeği vardı; onu iktidara döndürmek için anayasanın bazı kısımlarını sona erdirme önerileri; ve kampanyasına fayda sağlamayan 99 $ ‘lık dijital ticaret kartlarının lansmanı olduğu ortaya çıkan “büyük duyuru”.
Duyurusundan bu yana, Adalet Bakanlığı’nın Trump’ın Florida’daki malikanesinde gizli belgelerin varlığına ilişkin soruşturmasını denetlemek üzere özel bir danışmanın atanması ve ayrıca Trump’ın bu çabalara karıştığını gösteren ayrı bir soruşturmanın önemli yönleri de dahil olmak üzere bir dizi yasal kayıpla karşı karşıya kaldı. 2020 seçimlerinin sonuçlarını tersine çevirmek için. Trump’ın adını taşıyan şirketi, yöneticilerin abartılı menfaatler üzerinden vergi kaçırmalarına yardım ettiği için geçen ay vergi dolandırıcılığından hüküm giymişti. Gürcistan’da, özel bir büyük jüri, onun iktidarda kalma girişimlerini araştırmak için çalışmalarını tamamlıyor gibi görünüyor.
Trump’ın müstakbel rakipleri, kendi kampanyaları için zemin hazırlamak, erken oy kullanan eyaletleri ziyaret etmek, muhafazakar gruplar adına konuşmak ve daha sonra kendilerine fayda sağlayabilecek türden ilişkiler kurmak için aylar harcadılar.
Iowa merkezli muhafazakar bir grup olan The Family Leader’ın başkanı ve CEO’su Bob Vander Plaat, defalarca ziyaretlerde bulunan eski Başkan Yardımcısı Mike Pence, eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve eski BM Büyükelçisi Nikki Haley gibi Cumhuriyetçilere işaret etti. tribünlere.
Trump’ın adaylığını açıklamasından bu yana geçen sürenin “alışılmadık derecede sessiz” olduğuna dikkat çekerek, “Iowans’ın huzuruna çıkmak için gerekli erken çalışmaları yaptılar ve çok iyi karşılandılar” dedi. Birçok yönden, duyuru hiç olmamış gibi hissettiriyor ya da anında bir vızıltı olmadığı için olmuş gibi hissetmiyor. … Sahadaki insanlardan haber almıyorum, Trump’ın kaçmasını sabırsızlıkla bekliyorum.” ‘Trump’ın duyurusunu duydunuz mu?'”
Trump destekli bazı adayların 2022 ara sınavlarındaki düşük performansını bir “uyarı bayrağı” olarak nitelendirdi ve Trump destekçilerinin bile 2024 yarışmasında başka birini desteklemeye açık olduğunu söyledi.
“Başkan için kesinlikle adaylığı kazanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Güvenlik açıklarına rağmen, Trump GOP’un ilk öncüsü olmaya devam ediyor. Bire bir maçta potansiyel olarak yenilebilir olarak görülse de, tıpkı 2016’da koşup kazandığında yaptığı gibi, muhtemelen Trump karşıtı oyları bölen kalabalık bir alandan faydalanacaktır.
Ancak Trump’ın eski kampanya danışmanı Biundo, Pence gibi olası adayların erken oy kullanan eyaletleri ziyaret ettiğini gördükten sonra, alanın tamamen açık olduğuna inandığını söyledi.
“Donald Trump’ın kilitlediğini düşünmüyorum. Ron DeSantis’in kilitlediğini sanmıyorum. Kimsenin kilitlediğini sanmıyorum” dedi. “Şu anda açık bir ön seçim.”