Trump, beyaz milliyetçi rapçi Ye ile akşam yemeği yemekle suçlandı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
NEW YORK: Eski Başkan Donald koz Beyaz Saray için yürüttüğü üçüncü kampanyasından sadece birkaç gün sonra, Holokost’u reddeden beyaz bir milliyetçi ve eskiden Kanye West olarak bilinen rapçi ile yemek yedikten sonra, bağnazlığı görmezden geldiği uzun geçmişine dikkatleri tazeledi.
Trump, Salı günü Mar-a-Lago kulübünde, şimdi Ye olarak bilinen West ve çevrimiçi platformunu anti-Semitik ve beyaz milliyetçi retoriği yaymak için kullanan aşırı sağcı aktivist Nick Fuentes ile yemek yedi.
2024’te de cumhurbaşkanlığına aday olduğunu söyleyen Thou, son haftalarda kendi anti-Semitik açıklamalarını yaparak sosyal medya platformlarından uzaklaştırılmasına, yetenek ajansının onu bırakmasına ve Adidas gibi şirketlerin bağlarını koparmasına yol açtı. o. Spor giyim üreticisi ayrıca davranışlarıyla ilgili bir soruşturma başlattı.
Beyaz Saray sözcüsü Andrew Bates yaptığı açıklamada, “Mar-A-Lago dahil olmak üzere, bağnazlık, nefret ve anti-Semitizmin Amerika’da kesinlikle yeri yoktur. Holokost inkarı iğrenç ve tehlikelidir ve şiddetle kınanmalıdır.”
Trump, Cuma günü yaptığı bir dizi açıklamada, Ye ile kulübüne gelmeden önce Fuentes ile “hiç tanışmadığını ve hakkında hiçbir şey bilmediğini” söyledi. Ancak Trump, Fuentes’in uzun süredir devam eden ırkçı ve Yahudi karşıtı açıklamalarını kabul etmede ve her iki adamın da iftira niteliğindeki ifadelerini kınamada başarısız oldu.
Trump, sosyal medya platformunda Ye hakkında “harika anlaştık, antisemitizm ifade etmedi ve benim hakkımda Tucker Carlson’da söylediği tüm güzel şeyleri takdir ettim” diye yazdı. “Neden olmasın?” diye ekledi. Görüşmeyi kabul ediyorum?”
Eski başkanın nefret söylemini tartışmasız bir şekilde kınama konusunda uzun bir geçmişi var. Trump, 2016 kampanyası sırasında, televizyonda yayınlanan bir röportajda “David Duke hakkında hiçbir şey bilmediğini” söyleyen grubun eski lideri tarafından onaylandıktan sonra KKK’yı suçlaması istendiğinde sessiz kaldı. 2017’de Virginia, Charlottesville’deki ölümcül beyaz üstünlüğü yanlısı protestoların ardından Trump, şiddetten her iki tarafın da sorumlu olduğunu söylediği için geniş çapta eleştirildi. Mitingleri genellikle ABD Temsilcisi Marjorie gibi şahsiyetlerin kışkırtıcı söylemlerini içeriyor. Taylor GreeneBu yılın başlarında Fuentes tarafından düzenlenen aşırı sağcı bir konferansta konuşan R-Ga.
Son bölüm, Trump’ın Cumhuriyetçi adaylık için üçüncü adaylığını başlatmasından sadece bir hafta sonra, özellikle geleneksel bir kampanya operasyonu olmadan eski başkana erişimin ne kadar gevşek bir şekilde kontrol edildiğinin altını çizdi.
Trump’ın Mar-a-Lago kulübü, Trump’ın orada gizli işaretlerle yüzlerce belge sakladığının ortaya çıkmasının ardından yoğun bir inceleme altına alındı ve federal bir soruşturma başlattı. Ancak kulüp ve Trump’a erişim sağlayan kişiler, eski Beyaz Saray yardımcıları arasında uzun süredir bir şaşkınlık kaynağıydı.
Mar-a-Lago, Trump’ın evi olmasının yanı sıra özel bir kulüp ve etkinlik alanıdır. Ücretli üyeler ve misafirleri, onun yanında yemek yer ve sık sık onunla kaynaşır; Halkın üyeleri düğünler, bağış toplama etkinlikleri ve diğer etkinlikler için rezervasyon yaptırabilir ve Trump sık sık uğrar.
Ye, ilk olarak perşembe günü Twitter hesabından paylaştığı bir video ile akşam yemeğinin detaylarını paylaştı. Ye, Trump’tan 2024 için aday arkadaşı olmasını istemek için Florida’ya gittiğini ve Trump’ın isteğinden “rahatsız olması” ve Ye’nin Trump’ın görüşmediği karısı Kim Kardashian’a yönelik eleştirisine kızmasıyla toplantının hararetli hale geldiğini söyledi.
“Trump aslında masada bana kaybedeceğimi söyleyerek bağırmaya başladığında. Demek istediğim, tarihte herhangi birinin Ye’ye kaybedeceğimi söylemesi işe yaradı mı?” videoda sordun “Ye ile konuşuyorsun!”
Ye ayrıca Trump’ın “aslında sadık” olarak tanımladığı “Nick Fuentes’ten çok etkilendiğini” söyledi ve Trump’a “Şansın varken neden 6 Ocak’ı yayınlamadın?” 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’ndaki ölümcül isyana katıldığı iddia edilen sanıklara atıfta bulunuyor.
Trump, Cuma günü toplantının koşullarını açıklamaya çalışan bir dizi açıklama yaptı.
Trump yaptığı ilk açıklamada, “Kanye West, Mar-a-Lago’yu gerçekten ziyaret etmek istedi. Akşam yemeği toplantımız sadece Kanye ve ben olacaktı, ancak hiç tanışmadığım ve hakkında hiçbir şey bilmediğim bir misafirle geldi” dedi. kampanyası aracılığıyla.
Kısa bir süre sonra Trump, Ye ve “hakkında hiçbir şey bilmediğim üç arkadaşının” kulübüne “beklenmedik bir şekilde geldiğini” söylemek için sosyal medya ağına gitti.
“Salı akşamı arka terasta birçok üye ile akşam yemeği yedik. Akşam yemeği hızlı ve sıkıcıydı. Daha sonra havaalanına gittiler” diye yazdı.
Saatler sonra, Ye’ye “kesinlikle başkanlığa aday olmaması gerektiğini” ve “sahip olduğunuz tüm seçmenlerin TRUMP’a oy vermesi gerektiğini” söylediğini söyleyerek tekrar yayınladı.
“Her neyse, harika anlaştık, anti-Semitizm ifade etmedi ve Tucker Carlson’da benim hakkımda söylediği tüm güzel şeyleri takdir ettim.” ekledi. “Neden görüşmeyi kabul etmeyeyim? Nick Fuentes’i de tanımıyordum.”
Bu arada Fuentes, geziden sonra, Trump’ın kendisinden haber almasını göz ardı edemese de, “Akşam yemeğinde ben olduğumu bildiğini sanmıyorum” dedi.
Açıklamalarımın ve tüm geçmişimin cumhurbaşkanı için bir halkla ilişkiler sorunu haline gelmesi niyetinde değildim” dedi.
Toplantı, Trump’ı eleştirenlerden ve Trump’ın İsrail büyükelçisi olarak görev yapan David Friedman da dahil olmak üzere bazı destekçilerden anında eleştirildi.
Friedman bir tweet’te “Arkadaşım Donald Trump için bundan daha iyisin. Kanye West gibi bir Yahudi aleyhtarının ve Nick Fuentes gibi insan pisliğinin sosyal ziyareti bile kabul edilemez.” “Size bu serserileri kovmanızı, onları reddetmenizi ve ait oldukları yere, tarihin çöp kutusuna göndermenizi tavsiye ediyorum.”
Cumartesi günü, potansiyel bir 2024 rakibi olan eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, hizmet ettiği lokantaya veya başkana doğrudan atıfta bulunmadan anti-Semitizmi kınadı.
“Antisemitizm bir kanserdir” diyen Pompeo, “Dünyanın en eski bağnazlığına karşı mücadelede Yahudi halkının yanındayız” dedi.
Biden, Nantucket, Massachusetts’te tatil yaparken Trump’ın yemekli mitingiyle ilgili soru sorulduğunda, “Ne düşündüğümü duymak istemezsin” yanıtını verdi.