Trump: ‘GERİ DÖNDÜM!’: Trump iyileştikten sonra Facebook’a geri döndü

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

NEW YORK: Eski Başkan Donald Trump, iki yılı aşkın bir süredir yasak olan Facebook’a geri döndü.
“GERİ DÖNDÜM!” koz kişisel hesabı yeniden etkinleştirildikten haftalar sonra sitede yayınlandı. Beyaz Saray adına üçüncü seçim kampanyasını yürüten Trump, eski bir video klibi de paylaşarak, “Beklettiğim için üzgünüm. Karmaşık meseleler.”
Aynı klibi, Cuma günü kendisini tekrar karşıladığını duyuran YouTube’da yayınladı.

GERİ DÖNDÜM: Donald Trump iki yıllık yasağın ardından Facebook ve YouTube’a geri döndü | Trump geri döndü

Facebook ebeveyni meta Ocak ayında, önümüzdeki haftalarda Trump’ın kişisel hesabını eski durumuna getireceğini ve Trump destekçilerinin yürürlükteki kesintiye barışçıl geçişi sona erdirmek amacıyla ABD Kongre Binası’nı şiddetli bir şekilde bastığı 6 Ocak isyanının ardından uyguladığı askıya alma işlemini sona erdireceğini söylemişti.
Şirket, Facebook ve Instagram’a erişiminin 9 Şubat’ta geri verildiğini doğruladı.
Meta’nın küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Nick Clegg, o sırada “Halk, politikacılarının ne söylediğini – iyi, kötü ve çirkin – duyabilmeli ki sandıklarda bilinçli seçimler yapabilsin,” diye yazmıştı.
Şirket ayrıca, siyasi adaylar veya dünya liderleri olsalar bile kuralları çiğneyen “tekrarlayan suçluların” olmamasını sağlamak için “yeni korkuluklar” ekleyeceğini söyledi.
Dünyanın en büyük sosyal medya sitesi olan Facebook, Trump’ın önceki kampanyalarının her ikisi için hem bir kamu kaynağı hem de kritik bir bağış toplama gelir kaynağı olmuştur.
YouTube, Cuma günü erken saatlerde bir tweet’te “Bugünden itibaren Donald J. Trump’ın kanalı artık kısıtlı değil ve yeni içerik yükleyebiliyor” dedi.
“Seçim öncesinde seçmenlerin önde gelen ulusal adaylardan eşit şekilde haber alma fırsatını dengelerken, gerçek dünyada devam eden şiddet riskini dikkatle değerlendirdik” diye yazdılar.
Twitter, Elon Musk’ın şirketi devralmasının ardından geçen yıl Trump’ın hesabını eski durumuna getirdi, ancak eski başkan şimdiye kadar tweet atmamayı tercih etti.
Bunun yerine, uzaklaştırmaların ardından başlattığı kendi Truth Social sitesinde düzenli olarak gönderi paylaşıyor.
Bir Trump kampanya sözcüsü ve bir Meta temsilcisi yorum yapmaktan kaçındı.