Tufts Üniversitesi’nin yeni başkanı, Hindistan eğitiminin Hintli-Amerikalı akademisyenler için büyük bir avantaj olduğunu söylüyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
YENİ DELHİ: Kısa bir süre önce Boston’da dünyaca ünlü özel bir araştırma üniversitesi olan Tufts Üniversitesi’nin yeni başkanı seçilen Hintli-Amerikalı profesör Sunil Kumar, başarısını ABD’ye taşınmadan önce Hindistan’da aldığı eğitime borçlu.
“Hindistan’da mükemmel bir eğitim aldım ve NIT Karnataka’ya ve Bengaluru Hindistan Bilim Enstitüsü’ne çok şey borçluyum. Her iki kurumda da beni yenilikçi ve yaratıcı olmaya ve ders kitaplarının ötesinde düşünmeye iten mükemmel profesörler vardı.” Çarşamba. NIT Karnataka’dan mühendislik lisans derecesine ve Hindistan Bilim Enstitüsü’nden yüksek lisans derecesine sahiptir. “IISc, bilim ve mühendislik alanında mükemmel bir araştırma üniversitesidir ve şimdi bir tıp fakültesi olmaya çalışmaktadır. Hindistan’daki yüksek öğretim kurumları ABD’dekilerden farklı, her ikisi de ülkelerine iyi hizmet ediyor” dedi Kumar.
ABD üniversitelerindeki prestijli işletme ve mühendislik okullarına dekan olarak atanan birkaç Kızılderili Amerikalı varken, çok azı bir şirketin CEO’suna eşdeğer olan en yüksek başkan pozisyonuna ulaştı. Chicago Üniversitesi Booth School of Business’ın eski dekanı olan Kumar, bu yılın başlarında Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nin başkanlığını üstlenen Neeli Bendapudi’ye ve Houston System Üniversitesi’nin şansölyesi ve Üniversite başkanı Renu Khator’a katılacak. Houston – ABD üniversitelerinin tek Hintli Amerikan başkanları.
“Üniversite rektörünün rolü, rektörden daha dışa dönüktür. Ek olarak, bir Rektörün sorumluluklarından bazıları devam edecek olsa da, Tufts Üniversitesi için daha fazla görünürlük ve bağlantı oluşturmak ve şehri, ülkesi ve bağlamında sorumlu bir varlık ve vatandaş olmaya devam etmesini sağlamak için dışarıdan bir rol üstleneceğim. devlet, ”dedi Kumar. Şu anki Provost rolünde Kumar, Johns Hopkins Üniversitesi’nde araştırma ve öğretimde bölümler arası işbirliğini artırmaya odaklandı – Bloomberg Seçkin Profesörlük programı ve öğrenci deneyimini içeren Fakülte Çeşitliliği Girişimi aracılığıyla üniversiteye olağanüstü öğretim üyelerini işe aldı. öğrenci liderliğindeki hizmet mükemmelliği girişimi aracılığıyla, lisans ve lisansüstü öğrenciler için üniversitede kariyer hizmeti işlevini güçlendirerek ve tüm bölümlerde çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık girişimlerini teşvik ederek. Kumar, “Çoğu Amerikan üniversitesi gibi, Tufts da Hindistan’dan gelen öğrencilere ve Hintli-Amerikalı öğrencilere değer veriyor” dedi. Zekalarını geliştirirken ve bireyselliklerini geliştirirken üniversitede gezinmelerine yardımcı olmayı dört gözle bekliyor.
Birkaç Hintli-Amerikalı profesör daha yüksek pozisyonlara terfi ettiriliyor ve Profesör Kumar, önümüzdeki yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okullarda ve üniversitelerde çok daha fazla liderlik pozisyonunun verileceğine inanıyor. “Hintli akademisyenler Amerika’daki yolculuklarına başlarken, Hintli eğitimleri ve İngilizce dil becerileri onlara iyi hizmet ediyor ve engelleri önemli ölçüde azaltıyor. Bir hizmet duygusu getiriyorlar. Genç öğretim üyelerinin kariyerlerinin başlarında karşılaştıkları zorluklar, farklı geçmişlere ve yaşanmış deneyimlere sahip öğretim üyeleri için aynıdır” diyen Kumar, farklı geçmişlere sahip olanlar için zorluğun, sınıfta ve birinin kendi içinde benzersiz bir ses geliştirmekte yattığını da sözlerine ekledi. yazmak ve araştırmak ve yine de Amerikan üniversite sisteminin ayrılmaz bir parçası haline gelmek.
Dr. Kumar, Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisliği alanında doktora derecesine sahip olmasına ve operasyon yönetimi konusunda uzman olmasına rağmen, Hintli profesörlerin ve araştırmacıların aynı zamanda beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanlarında da iz bıraktıklarına inanıyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ. “OY VERİLDİĞİNE GÖRE [science, technology, engineering & maths] çalışma alanlarının orantısız görünürlüğü var, sosyoloji, ekonomi, edebiyat ve diğer birçok düşünce okulundan büyük bir üne sahip birçok Hintli-Amerikalı akademisyen var. Hindistan’da sosyal bilimler ve beşeri bilimler alanındaki akademisyenlerin Amerika’ya taşındığı birçok saygın üniversite var ve bunların üniversitelerdeki temsili, salt görünürlükten çok daha geniş” dedi.
Hindistan’a güçlü bir şekilde bağlı ve her yıl menşe ülkesine seyahat ediyor. “Birkaç ay önce Hindistan’daydım ve her yıl yaptığım geziyi asla kaçırmazdım. Pandemi nedeniyle gidemediğim tek yıl 2021 yılı oldu” dedi. Hindistan’daki arkadaşlarının ve ailesinin kendisine duyduğu güvenin karşılığını Amerika Kızılderililerinin değerli bir temsilcisi olarak ödeyebileceğini umuyor.