Utah ve Mississippi okulları Sih eğitimi alacak

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Utah ve Mississippi, bu ayın başlarında ABD’de Sihi’yi eyalet sosyal bilgiler standartlarına dahil eden 15. ve 16. eyaletler oldular. Bu, devlet okulu çocuklarının diğer büyük dünya dinlerine ek olarak Sih inancı, tarihi ve Amerikan yaşamına katkıları hakkında bilgi edinmelerini mümkün kılacaktır. Her iki eyalette de Sih koalisyonukendini ABD’deki Sih topluluğunun medeni haklarını yirmi yılı aşkın bir süredir savunmaya adamış bir kuruluş, bu zaferleri elde etmek için topluluk üyeleri, gurdwaralar, ilgili kuruluşlar ve hükümet yetkilileriyle birlikte çalıştı.
Bir Sih Koalisyonu basın açıklamasına göre, 15 Aralık’ta Mississippi Eyalet Eğitim Kurulu (MSBOE), Sihçeyi de içeren yeni sosyal bilimler standartlarını ilk kez kabul etmek için oy kullandı. Bu yeni standartlar, eyaletteki yaklaşık 457.000 öğrenciye Sih topluluğu hakkında bilgi edinme fırsatı verecek. Ocak ayında Sih koalisyonu, Sihi’nin yeni standartlara dahil edilmesi için ilk talepte bulundu ve topluluk üyeleri yılın ilk MSBOE toplantısında bunu savundu. Eylül ayında, Sih koalisyonu daha sonra üç Mississippi gurdwarası ile birleşmeyi destekleyen bir başvuru mektubunun yanı sıra kendine ait başka bir resmi mektup sağladı. Ve son olarak, Kasım ayında, organizasyon 125’ten fazla sangat üyesinin MSBOE’ye bireysel savunuculuk e-postaları göndermesine yardımcı olurken, aynı zamanda Mississippi Eyalet Üniversitesi dini araştırmalar fakültesi ile Sikhi’nin standartlara dahil edilmesini savunmak için çalıştı.
Bu ayın başlarında, 1 Aralık’ta, Utah Eyaleti Eğitim Kurulu (USBE) ayrıca şimdiye kadar ilk kez Sihi’yi benzer şekilde içerecek yeni sosyal bilimler standartları için oy kullandı – bu eyalette ek 606.000 öğrenciye ulaştı. Bu başarı, yapım yıllarıydı; Sih koalisyonu, Sihi’nin yeni standartlara dahil edilmesi için ilk talebi Mayıs 2020’de yaptı. Sih koalisyonu bir basın açıklamasında, “Bir USBE toplantısında birden fazla Sih topluluğu üyesinin ve öğrencinin kamuya açık ifadesini kolaylaştırdı” dedi.
Sih Koalisyonu’nun kıdemli eğitim müdürü Harman Singh, “Sih Koalisyonu, fırsat gördüğümüzde daha kapsayıcı standartlar için baskı yapmak üzere sangat üyeleri, müttefikleri ve eğitim yetkilileriyle birlikte çalışmaya devam ediyor” dedi. “Bu kazanımlar yalnızca zorbalığı ve bağnazlığı azaltmakla kalmıyor ya da Sih çocukların sınıflarında görüldüklerini hissetmelerine yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda her türden öğrenci için daha kapsamlı bir eğitim sağlıyor.”
Sih Koalisyonu 10 yıldan fazla bir süredir Sihlerin eyalet bazında sosyal bilgiler standartlarına dahil edilmesini sağlamak için çalışıyor; Basın açıklamasında, bu kampanyanın bir sonucu olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 24 milyondan fazla öğrencinin şu anda okulda Sihi hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olduğu belirtildi. “Bu devam eden savunuculuk çalışması – öğretmenlerin mesleki gelişimi, sınıf kaynaklarının oluşturulması ve dağıtılması ve şiddetli zorbalık durumlarında karşılıksız destek ile birlikte – Amerika Birleşik Devletleri’nde nesiller düzeyinde Sih farkındalığını artırmaya yönelik koordineli bir çabanın parçasıdır.”