WH yetkilisi: Hindistan ABD’nin müttefiki olmayacak, başka bir büyük güç olacak

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın ABD’nin müttefiki olmayacağını, ancak başka bir büyük güç olacağını söyledi ve iki ülke arasındakinden daha hızlı “derinleşen ve güçlenen” başka bir ikili ilişki olmadığını iddia etti. son 20 yıl
Kurt, buradaki Aspen Güvenlik Forumu toplantısına katıldığı sırada Hindistan ile ilgili bir soruya yanıt olarak CampbellBeyaz Saray Asya Koordinatörü, Hindistan’ın 21. yüzyılda ABD için en önemli ikili ilişki olduğuna inandığını söyledi.
Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi Washington’da bir dinleyici kitlesine “Gerçek şu ki, ABD ve Hindistan’ın son 20 yılda sahip olduklarından daha hızlı derinleşen ve güçlenen herhangi bir ikili ilişki bilmiyorum” dedi.
Amerika Birleşik Devletleri’nin kapasitesinden daha fazla yatırım yapması ve insanlar arası bağlar kurması, teknoloji ve diğer konularda işbirliği yapması gerektiğini söyledi.
“Hindistan’ın benzersiz bir stratejik karakteri var. ABD’nin müttefiki olmayacak. Bağımsız, güçlü bir devlet olma arzusu var ve yeniden büyük bir güç olacak. Ancak stratejik uyumumuzun neredeyse her alanda büyüdüğüne inanmak için nedenler olduğunu düşünüyorum” dedi.
Hem bürokrasilerde hem de birçok zorlukta engellemeler olduğunu kaydetti.
“Ama bunun biraz hırslı olması gereken bir ilişki olduğuna inanıyorum. İster uzay, ister eğitim, ister iklim, ister teknoloji olsun, birlikte yapabileceğimiz şeylere bakmamız ve gerçekten bu yönde ilerlememiz gerekiyor” dedi.
“Son 20 yıla baktığınızda, aşılan engellere ve iki taraf arasındaki angajman derinliğine baktığınızda, bu dikkate değer” dedi.
Hindistan ile ABD arasındaki ilişkinin sadece Çin ile ilgili endişelere dayanmadığını iddia etti. “Toplumlarımız arasındaki sinerjinin önemi daha iyi anlaşıldı” diyen Hindistan diasporasının burada güçlü bir bağ olduğunu da sözlerine ekledi.
Campbell, Başkan Joe Biden ve yönetimi iktidarı almaya karar verdiğinde Kızılderililerin kararsız olduğunu kabul etti. dörtlü liderlik seviyesine.
“Muhtemelen bürokrasilerinde buna karşı çıkan sesler vardı. Ancak Başkan Biden defalarca doğrudan Başbakan’a başvurduğunda modlarçıkarlarına uygun olduğuna karar verdiler” dedi.
Beyaz Saray yetkilisi, ABD’nin Hintli ortaklarıyla en önemli COVID-19 aşı tedariki, denizcilik bilinci ve eğitim girişimleri kümesi üzerinde çok yapıcı bir şekilde çalıştığını söyledi.
“Avustralya Başbakanı Albanese’nin bizi 2023’te sadece Güneydoğu Asya’da değil Hint-Pasifik’te de koordinasyon ve işbirliğimizi genişleteceğine inandığımız büyük bir Dörtlü toplantısına davet ettiğini söylemekten memnuniyet duyuyorum.”
“Quad hakkında çok iyimserim. Resmi olmayan bir yer olarak kalacağını düşünüyorum. Ancak birçok iletişim hattına sahip ve bu, bu dört büyük denizcilik demokrasisi arasındaki koordinasyonun güçlenmesine ve derinleşmesine yol açtı” dedi.
Dörtlü Güvenlik Diyaloğu olarak bilinen Dörtlü, dört ülkeden oluşan bir gruptur: Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Hindistan ve Japonya.