Wyoming: Wyoming, kürtaj haplarını yasaklayan ilk ABD eyaleti oldu

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

WASHINGTON: Cuma günü Wyoming, muhafazakar liderliğindeki eyaletlerin kürtaja erişimi geri alma kampanyasındaki son salvo olan kürtaj haplarının kullanımını yasaklayan ilk ABD eyaleti oldu.
Kürtaj hapları yasağını imzaladıktan sonra, Wyoming Valisi Mark Gordon milletvekillerini eyalet anayasasına kürtajın tamamen yasaklanmasını teklif ederek ilerlemeye ve ardından bunu seçmenlerin onayına sunmaya çağırdı.
Cumhuriyetçi vali yaptığı açıklamada, “Wyoming’deki kürtaj sorununun nihayet çözülebilmesi için bu sorunun mümkün olan en kısa sürede karara bağlanması gerektiğine inanıyorum ve bu en iyi şekilde halkın sesiyle yapılır.” Dedi.
Wyoming’deki eylem, bir dönüm noktasının ardından kürtajın tamamen yasaklanmasını isteyen kürtaj karşıtı grupların ülke çapındaki bir faaliyet telaşının ortasında geliyor. Yüksek Konsey geçen yıl yapılan açıklama
Ayrıca Teksas’taki bir federal mahkemede, bir yargıcın yaygın olarak kullanılan bir kürtaj hapına olası bir ulusal yasak hakkında kısa süre içinde karar vermesinin beklendiği bir karar da yaklaşıyor.
Mifepriston hapı, Gıda ve İlaç İdaresi tarafından on yıldan uzun bir süre önce kullanım için onaylandı ve yıllardır yasal olarak mevcut.
Teksaslı yargıç Matthew Kacsmaryk ülke çapında piyasadan çekilen kürtaj hapını sipariş edebilir.
Teksas milletvekilleri, yalnızca kürtaj haplarını yasaklamakla kalmayan, aynı zamanda eyaletteki internet sağlayıcılarının bu tür hapları posta yoluyla satan web sitelerine erişimi engellemesini de gerektiren bir öneriyi düşünüyorlar.
Wyoming Valisi Gordon, kürtajla mücadelede geri adım atmayacağını söyledi.
“Tüm yaşamın kutsal olduğuna ve doğmamışlar da dahil olmak üzere her bireye haysiyet ve şefkatle davranılması gerektiğine inanıyorum.” Gordon Bu, Cuma akşamı Dışişleri Bakanı’na gönderilen bir mektupta belirtilmiştir.
ABD Yüksek Mahkemesi geçen yıl kürtajı anayasal bir hak haline getiren 1973 tarihli bir kararı bozduğundan beri, kürtaj karşıtı aktivistler ülke çapında bir yasağı sağlamlaştırmanın yollarını arıyorlar.
Bir üreme sağlığı araştırma grubu olan Guttmacher Enstitüsü’ne göre, yaklaşık 15 eyalet, bir doktorun bunu sağlamasını zorunlu kılarak mifepristona erişimi zaten kısıtlıyor.