Yellen: ABD Ukrayna’ya 1 milyar dolar daha gönderecek, Janet Yellen Kiev’de

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

KYIV: ABD Hazine Bakanı Janet, ABD’nin Rus işgaline direnmek için savaşırken Ukrayna’ya 1 milyar dolar daha aktardığını söyledi bağırmak Pazartesi dedi.
Yellen, ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen haftaki sürpriz ziyaretinin ardından Kiev’e yaptığı ziyarette cumhurbaşkanı ile bir araya geldi. Volodymyr Zelensky ve Ukrayna hükümetine “1,2 milyar dolardan fazla ek meblağ” aktarıldığını duyurdu.
Kiev’de yaptığı bir konuşmada, bunun ABD’nin önümüzdeki aylarda sağlayacağı yaklaşık 10 milyar dolarlık ilk dilim olacağını söyledi.
Memurlara, itfaiyecilere ve öğretmenlere ödeme yapmak da dahil olmak üzere, “Ekonomik desteğimiz, Ukrayna hükümetinin ve kritik hizmet sağlayıcıların olağanüstü koşullar altında çalışır durumda kalmasına yardımcı oluyor” dedi.
Ukrayna’nın ana mali ve askeri borç vereni olan ABD, geçen yıl Kiev’e yaklaşık 50 milyar dolar yardım sağladı.
Yellen ile görüştükten sonra Zelenskiy Washington’a “bu savaşın ilk günlerinden bu yana sadece silah olarak değil, mali olarak da güçlü desteğimiz” için teşekkür etti.
Ukrayna yıllardır endemik transplantasyona maruz kaldı ve müttefikler silah ve mali yardım göndermeye devam etmek için ilerleme için baskı yaptı.
Yellen yaptığı konuşmada iyi yönetişimin önemine vurgu yaparak, “Ukrayna altyapısını yeniden inşa ettikçe ve savaşın etkilerinden kurtuldukça şeffaflık ve hesap verebilirlik daha da önem kazanacak” dedi.
Yellen, Washington’un ayrıca CEO’su olan Uluslararası Para Fonu gibi müttefikleri “daha fazla eylem” için zorlayacağını söyledi. Kristina Georgieva Geçen hafta Kiev’i ziyaret etti.
Yellen, “IMF’nin iddialı ve tamamen finanse edilen bir program oluşturma yolunda hızla ilerlemesini bekliyoruz” dedi.
Ayrıca, Washington’un bu yıl Rusya’nın Batı yaptırımlarından kurtulma çabalarını bozmaya odaklanacağını da söyledi.
Yellen, “Müttefiklerimizle koordinasyonu geliştireceğiz” dedi. ABD, Kremlin’in yaptırımlarımızdan kurtulmasına yardım eden oluşumları bozmak için yetkililerimizi kullanmaktan çekinmeyecektir.”
Ukrayna’nın müttefikleri, Rusya’nın ithal bileşenleri kullanarak silah edinme veya üretme kabiliyetini bastırmak için yaptırımlar kullanmaya çalıştı.