Yellen: Yellen, fiyat artışı verilerinin ardından ABD’deki enflasyon mücadelesinin “düz bir çizgi olmadığını” söyledi

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod

BENGALURU: ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Reuters’e Cumartesi günü yaptığı açıklamada, enflasyonun Ocak ayında beklenmedik bir şekilde yükseldiğini gösteren yeni ABD verilerinin, enflasyonla mücadelenin “düz bir çizgi olmadığını” ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu gösterdiğini söyledi.
Hindistan’da G20 finans liderlerinin bir toplantısında Reuters ile yapılan bir röportajda, bağırmak Bazı ekonomistlerin, Federal Rezerv’in enflasyon savaşını kazanması için bir durgunluğun veya önemli ölçüde daha yüksek işsizliğin gerekli olduğu iddialarını reddetti ve güçlü bir işgücü piyasasını korurken enflasyonun hala düşürülebileceği görüşünü sürdürdü.
Cuma günü yaklaşık iki yılın en güçlü ABD tüketici harcaması verileri, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketici harcamalarını gösterdi. fiyat Endeksin (PCE) Ocak ayında beklenmedik bir sıçrama yapması, Fed’in enflasyon savaşında geride kalıp kalmadığı sorusunu gündeme getirdi.
Önceki verilerde yapılan revizyonlar, önceki enflasyon düşüşünün daha önce bildirilenden daha ılımlı olduğunu gösterdi ve bu veriler, mali piyasalardaki Federal Rezerv’in yaz boyunca faiz oranlarını artırmaya devam edebileceğine dair korkuları artırdı.
Yellen, “Bence bu rapor düz bir çizgi olmayacağını gösteriyor – enflasyondaki düşüş düz bir çizgi değil” dedi ve enflasyonun “sorun olmaya devam ettiğini” de sözlerine ekledi.
Yellen, “Bir gösterge, ancak çekirdek enflasyon hala Fed’in hedefiyle uyumlu seviyenin üzerinde. Bu nedenle yapılacak daha çok iş var” diye ekledi.
Ancak enflasyonun geçen yıl genel olarak düşmeye devam ettiğini ve konut kiralama sözleşmeleri pandemi dönemindeki zirvelerine kıyasla daha düşük seviyelere inmeye devam ettikçe bu eğilimin devam etmesi gerektiğini söyledi.
Özellikle genel endekslerde konaklamanın önemi göz önüne alındığında, önümüzdeki aylarda enflasyonda daha fazla düşüş için nedenler görüyoruz” dedi.
Resesyona gerek yok
Önde gelen üç iktisatçı tarafından Cuma günü yayınlanan yeni bir çalışma da, Fed’in enflasyon savaşını kazanmak için bir durgunluğa veya önemli ölçüde daha yüksek işsizliğe ihtiyacı olacağını öne sürdü.
JP Morgan baş ekonomisti Michael Feroli, Columbia Business School profesörü Frederic Mishkin ve Brandeis International Business School profesörü Stephen Cecchetti’nin de dahil olduğu yazarlar, önceki 16 merkez bankası kaynaklı dezenflasyon vakasında hiçbirinin durgunluk olmadan gerçekleşmediğini buldular.
Fed yetkililerinin çalışmaya karşı muhalefetine katılan Yellen, “Bunu her zaman doğru olması gereken genel bir açıklama olarak kabul etmiyorum” dedi.
Güçlü bir ücret-fiyat sarmalının olduğu 1970’lerde olduğu gibi, enflasyonu düşürmek için bazen durgunlukların gerekli olduğunu söyledi.
Yellen, “Ama şimdi durumun böyle olmadığına inanıyorum” dedi. “Enflasyonu düşürmenin, güçlü bir işgücü piyasasını sürdürmekle tutarlı olacak bir yolu olduğunu defalarca söyledim ve buna inanmaya devam ediyorum.”