Yönetim gurusu Ram Charan, Hintli-Amerikalı iş liderlerinin birçok kültürü benimsediğini söylüyor

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Dr. Kırk yılı aşkın bir süredir yüzlerce büyük şirkete danışmanlık yapmış, dünyaca ünlü iş danışmanı ve çok satan yazar ve konuşmacı Ram Charan, Hintli-Amerikan CEO’larda öne çıkan birçok şey arasında kültürleri benimseme yetenekleri olduğuna inanıyor. Dr. Ram Charan Times of India’ya özel bir röportajda söyledi.
Dr. Ram Charan, Kızılderili-Amerikalı CEO’ları birbirinden ayıran ikinci faktörün Hintli ailelerindeki deneyimler olduğuna inanıyor. “Bunlar, daha hoşgörülü bir ilişki kültürü yaratan büyük aileler olma eğilimindedir” dedi.
Hindistan’daki ilk eğitim, kariyerlerinde büyük başarılar elde etmiş birçok Kızılderili Amerikalı için bir avantaj olsa da, Dr. Ram Charan onların sürekli öğrenme yeteneklerinin asıl manivela olduğuna inanıyor. “ABD’de işlerinin zirvesine ulaşan Kızılderililerin çoğu hızlı ve kararlı bir şekilde öğreniyor ve üniversiteden endüstrinin en tepesine kadar farklı bir ülkeye, farklı insanlara ve farklı bir kültüre uyum sağladı. Çoğu Hindistan’daki üniversitelerinde başarılı oldu ve dünyanın herhangi bir yerinde başarılı olurlardı” dedi.
Hindistan Yönetim Enstitüsü Bangalore’da kendi adına bir kürsü başlatmak için Hindistan’da bulunan Ram Charan, zirveye ulaşmanın kişisel bir başarı olduğuna inanıyor; Hindistan’daki eğitim kurumları mükemmeldir ve güçlü bir temel sağlar. Ram Charan İnovasyon ve Liderlik Profesörü Kürsüsü, Marico’nun Kurucusu ve Başkanı Harsh Mariwala tarafından kurulmuştur.
Dr. Altmış yılı aşkın bir süredir Amerika’da yaşayan Ram Charan, Kızılderililerin karşılaştığı zorluklardan birinin çok hızlı konuşmaları olduğuna inanıyor. “ABD şirketlerinin çoğunda ayrımcılık yok ve Kızılderililer iletişimde en zeki olanlar arasında ama çok hızlı konuşuyorlar” dedi. Birçok üst düzey şirket, CEO ve yönetim kuruluyla çalışmış olan Ram Charan, Amerika’da üst düzey kurumsal pozisyonlarda bulunan Hintliler için başkalarını dinlemenin ve kendi bakış açıları için onlarla ilişki kurmanın önemli olduğunu söylüyor. “En zeki olduklarını, hızlı düşünebildiklerini ve hızlı cevaplar alabildiklerini hissetseler bile, başkalarını önemsemek ve onlarla etkileşimde bulunmak önemlidir.”
Benaras Hindu Üniversitesi’nden (şimdiki adı IIT-Varanasi) mezun olan Ram Charan, Harvard Business School’da MBA ve ardından doktora derecesine gitti ve Hindistan’da aldığı ilk eğitimin kendisine güçlü kültürel değerler kazandırdığına inanıyor. “BHU’daki eğitimim, ABD’ye ilk gittiğimde güvenilirliğimi oluşturmama yardımcı oldu; ama Hindistan’da fedakarlık unsurunu ve maddi şeylerin önemli olmadığını da öğrenmiştim. 10 yaşımdan beri hiçbir şey olmadan geldiğinizi ve dünyayı hiçbir şey olmadan terk edeceğinizi anlamak için eğitildim” dedi. Artık bu değerlerin, son derece saldırgan ve materyalist bir toplumdaki Hintli-Amerikalı liderlerin mizacını şekillendirdiğine inanıyor.